لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

ادامۀ جستجو برای کشف راز مفقود شدن امیلیا ارهارت


تصویری از امیلیا ارهارت در کنار هواپیمایش، پیش از آخرین پرواز
تصویری از امیلیا ارهارت در کنار هواپیمایش، پیش از آخرین پرواز

هفتاد و پنج سال پس از ناپدید شدن اسرارآمیز امیلیا ارهارت- خلبان زنی که رکورد ارتفاع پرواز را شکست- جستجو برای راز ناپدید شدن او ادامه دارد.

۷۵ سال پس از ناپدید شدن امیلیا ارهارت-خلبان مشهور آمریکایی-جستجوگران می گویند به یافتن راز مرگ اونزدیک شده اند. خانم ارهارت برفراز اقیانوس آرام ناپدید شد. او در حالی مفقود شد که در هواپیمایش در تلاش بود راه خود را بیابد. طی ۲۴ سال اخیر، گروه موسوم به تیگهار- گروه بین المللی یافتن هواپیماهای تاریخی- ۹ مأموریت با هدف یافتن سرنخهایی از مفقود شدن وی، انجام داده است.


امیلیا ارهارت خلبان پیشروی آمریکای اوایل سدۀ بیست بود که نخستین خلبانی بود-چه در میان زنان و چه مردان-که به تنهایی برفراز اقیانوس اطلس پرواز کرد. در سال ۱۹۳۷ وی و فرد نونان در حالی که قصد پرواز به دوردنیا را داشتند، مفقود شدند. هنوز روشن نیست که چه اتفاقی برای آنها افتاده است. ارهارت در حال پرواز از گینۀ نو به سمت جزیرۀ هاولند در ۳۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی هاوایی، ناپدید شد.

به نظر می رسد تنها سرنخی که تاکنون یافت شده، یک کرم صورت زنانه، یک بطری آبجو و یک شیشه لانولین (چربی پشم گوسفند) بوده که به احتمال قوی به اواخر دهۀ سی میلادی تعلق دارد. تیگهار- نام گروهی که در پی راز مفقود شدن امیلیا ارهارت است- در ماه ژوئیه دهمین سفر جستجوگرانۀ خود را برای یافتن سرنخی احتمالی درباره چگونگی ناپدید شدن امیلیا ارهارت آغاز خواهد کرد. قصد این گروه آن است که کف اقیانوس را برای بقایای هواپیمای ارهارت بگردند تا شاید راهی به حل معمای مفقود شدن وی نیز بیابند.

گفتنی است که امیلیا ارهارت به سبب آنکه رکورد بالاترین ارتفاع پرواز را درمیان زنان خلبان آمریکایی شکست، به چهره ای مشهور و محبوب بدل شده بود. مرگ نابهنگام وی، بسیاری را اندوهگین کرد. ارهارت در سی و نه سالگی مفقود شد.
XS
SM
MD
LG