لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

فیلم «آملیا» فیلمی ازماجراهای زندگی و داستان غم انگیز ناپدید شدن یک زن هوانورد پیشتاز


فیلم «آملیا» فیلمی ازماجراهای زندگی و داستان غم انگیز ناپدید شدن یک زن هوانورد پیشتاز
فیلم «آملیا» فیلمی ازماجراهای زندگی و داستان غم انگیز ناپدید شدن یک زن هوانورد پیشتاز

فیلم «آملیا» بررسی است از داستان زندگی «آملیا ارهارت» هوانورد پیشتاز آمریکایی و ماجراهایی که به مفقودالاثرشدن این زن دلاورانجامید. دراین فیلم، هیلاری سوانک برنده دوجایزه اسکاربرای بهترین بازیگرنقش اول یک فیلم، نقش آمیلیا ارهارت را ایفا می کند و میرا نائیر، کارگردان زاده هندوستان این فیلم را کارگردانی کرده است.

آمیلیا ارهارت دربخشی ازفیلم تازه «آمیلیا» می گوید:«وقتی دختربچه کوچکی بودم، گاه ساعت ها می نشستم و درباره این مسئله فکر می کردم که چگونه یک روز به جاهایی دورافتاده وعجیب وغریب نا آشنا خواهم رفت. این بزرگ ترین رویای من بود.» به راستی هم آمیلیا یک روزتوانست به این آرزوی خود برسد وبا کنترل یک هواپیمای کوچک، تبدیل به یکی از معروف ترین خلبانان جهان دوران خود، دردهه ۲۰ و ۳۰ میلادی شود.

ارهارت عشق به پرواز را ازدوران کودکی دروجود خود کشف کرد و در۲۳ سالگی یکی از معدود زنانی بود که توانست مجوزپرواز یک هواپیما را به دست آورد. درآن دوران ودرزمانی که هوانوردی صنعتی نوین و تازه به شمار می رفت آمیلیا توانست با علاقه شدید و شهامت و شجاعتی کم نظیربه چندین مقام اول دررشته های مختلف هوانوردی دست پیدا کند. درادامه همین راه، آمیلیا درماه جولای ۱۹۳۷ کوشید تا یک باردیگرنخستین زن هوانوردی باشد که دورجهان را با هواپیما پیموده است اما درجایی دراقیانوس آرام برای همیشه ناپدید شد.

هیلاری سوانک که پیش ازاین نیزنقش شخصیت های واقعی را درفیلم های مختلف بازی کرده است، بازی درنقش آمیلیا ارهارت را یکی از چالش آمیز ترین نقش هایی می خواند که تاکنون ایفا کرده است:«این مسئوولیت بزرگی است. این که درنقش یک آدم واقعی و یک شخصیت شناخته شده درحد آمیلیا ارهارت بازی کنید. شخصیتی که درحقیقت برای بسیاری یک قهرمان محسوب می شود. ماهمه می دانیم که آمیلیا که بود و چه شکل و شمایلی داشت. بنابراین جای زیادی برای ایفای یک نقشی خیالی وخلاقه که دورازواقعیت بنماید باقی نمی گذاشت. من مجبوربودم بادرنظرگرفتن همه این مسائل درنقش آمیلیا غوطه ورشوم و آن را به شکلی قابل قبول برای همه ارائه دهم.»

آمیلیا ارهارت درجایی گفته بود:«من یک هوانورد هستم واین کاررا به خاطراشتیاق وعلاقه شدیدی که به آن دارم انجام می دهم. به نظرمن زندگی خیلی هیجان انگیزتر ازآن است که ما فقط یک مسافرباشیم.!»

هیلاری سوانک می گوید:« شاید به همین دلیل است که شما نمی توانید بدون آنکه بلد باشید یک هواپیما را به پروازدرآورید، نقش آمیلیا ارهارت را بازی کنید. » سوانک علیرغم تماشای فیلم های خبری قدیمی وخواندن چند زندگینامه مختلف درباره ارهارت، احساس می کرد که باید بتواند بلد باشد یک هواپیما را به پروازدرآورد تا بتواند هرچه بیشتربا روح شخصیتی که نقش اورا ایفا می کند آشنا شود.

سوانک درباره تجربه پرواز یک هواپیمای تکنفره می گوید:«پرواز هواپیما تمام حواس پنجگانه انسان را به خودجلب می کند. یعنی درواقع ضمن پرواز انسان کاملا جذب این عمل می شود. هم ماجراجویانه است و هم بسیارخطرناک. این ها همان چیزهایی است که من هم دوست دارم و می دانم که آملیا هم همین احساس را داشت و پروازکردن را به همین دلیل دوست می داشت. یکی از چیزهایی که من درمورد بازیگری دوست دارم همین است. این که می توانم دست به کارهایی بزنم که اگریک هنرپیشه نبودم شاید هرگزطرف آن ها هم نمی رفتم.همین که می توانم بگویم به خاطربازی درنقش آمیلیا ارهارت من مجبورشدم خلبانی یادبگیرم یک حس خیلی عالی و کم نظیری است که با هیچ چیزدیگری برایم قابل مقایسه نیست.»

درسال ۱۹۳۲، ارهارت نخستین زنی بود که توانست به صورت تک نفره، ازیک سوی اقیانوس اطلس به سوی دیگرآن پروازکند. نخستین سفر ارهارت برفراز اقیانوس اطلس، چهارسال پیش ازاین واقعه بودو هنگامی که او با دوهوانورد دیگر همسفرشد اما اجازه نداشت خلبانی کند. پروازتکنفره آمیلیا ارهارت از او برای نخستین بار یک ستاره و یک قهرمان مونث و بی همتا ساخت. کارگردان، میرا نائیربه تماشاگرنشان می دهد که چگونه آمیلیا ارهارت ازامکانات این معروفیت استفاده کرد تا به آرزوهای دیرینه خود درزمینه هوانوردی دست پیداکند:«برای من آن پنجره ای که می توانست به درون روح آمیلیا ارهارت بازشود، یادداشت های مدرن و به نوعی سبکبال اوبود. او درکتابچه خاطرات خود ازخود سئوال می کند: چرامن پرواز می کنم. بعد جواب می دهد: به خاطرتفریح، سرگرمی. برای اینکه از آن لذت می برم. باید بگویم عامل دیگری که مرا جذب این کاراکترکرد، تمام آن بازی های تبلیغاتی بود که آمیلیا مجبور به انجامش می شد آن هم فقط به یک منظور، برای اینکه بتواند پروازکند.»

فیلم آمیلیا اما کوششی درپاسخ به این سئوال که درآن پرواز آخری که ارهارت و هوانورد دیگری به نام فرد نونان درسال ۱۹۳۷ به دورجهان آغازکرده بودند چه اتفاقی افتاد؟ یا چه عواملی موجب ناپدید شدن آن ها شد؟ میرانائیربرای تصویراین صحنه ها ازصداهای مستندو موجود ازآخرین مخابرات رادیویی بین ارهارت وبرج کنترل هوائی که با او درتماس بوداستفاده کرده است.

هیلاری سوانک معتقد است علیرغم پایانی غم انگیز، درنهایت رویاهای آمیلیا همگی به حقیقت پیوستند:«فکرش را بکنید که این روزها ما هرروزپرواز می کنیم.هرروزصدها هزارهواپیما با مسافران بی شمار از اقصی نقاط جهان به پروازدرمی آیند. فقط مجسم کنید درآن زمان پرواز برای ارهارت جنبه یک ورزش داشته است و یک نقطه کوچک آغاز بوده، اما امروز راه او به صورت روزانه و با حضور هزاران هواپیمای درحال پروازهم چنان ادامه دارد.»

ریچاردگیر، بازیگردیگربرنده اسکار، درفیلم «آمیلیا»، نقش جورج پوتمن را ایفا کرده است. پوتمن، مردی قدرتمند و بانفوذ دردنیای انتشارات وتبلیغات آن زمان بود که توانست آمیلیا ارهارت را تبدیل به یکی ازستارگان درخشان زمان خود کند. این دو پس ازمدتی آشنایی دل به یکدیگربستند و با یکدیگرازدواج کردند. ایوان مک گرگورنیزنقش عشق اول آمیلیا را بازی می کند که بعدها با همکاری یکدیگر، نخستین شرکت هوایی تجارتی را پایه گذاری کردند.

میرانائیرهنگام ساختن فیلم «آمیلیا» اصرارداشت که به جای استفاده از تصاویرکامپیوتری، از هواپیماهای واقعی استفاده شود به همین جهت نیزهواپیماهایی که آمیلیا ارهارت با آن ها پروازکرده بود برای استفاده درفیلم بازسازی شدند. یکی از آن ها یک هواپیمای کوچک و قرمزرنگ «وگا» است که از روی اصل آن که هم اکنون درموزه اسمیتسونین و موزه فضانوردی نگهداری می شود ساخته شده است. هم چنین هواپیمای دوموتوره «الکترا» یی که درآخرین سفرآمیلیا از آن استفاده شد نیزبرای فیلم ساخته شده است.

XS
SM
MD
LG