لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

ابهام در آتش‌سوزی مرگبار یک کمپ ترک اعتیاد؛ پدر یکی از قربانیان: ماشین آتش‌نشانی آب نداشت


آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد در لنگرود
آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد در لنگرود

در پی بروز آتش‌سوزی در یک «کمپ ترک اعتیاد» شهر لنگرود و کشته شدن دست کم «۳۲ نفر» از افراد حاضر در آن، ابهامات زیادی در ارتباط با این کمپ و وضعیت اطفای حریق آن مطرح شده است.

بر اساس اعلام منابع رسانه‌ای، اجساد این حادثه «چنان سوخته که قابل شناسایی نیست» و امروز یکشنبه چهاردهم آبان‌ماه از خانواده‌ها «نمونه‌برداری» شد تا از طریق «دی‌ان‌ای بتوانند اجساد را تحویل دهند.»

پدر یکی از قربانیان آتش‌سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود هم به وب‌سایت «جنایی» گفته است که هنوز نتوانسته جسد فرزندش را شناسایی کند و منتظر نتیجه آزمایشات دی‌ان‌ای است.

به گفته بابک یکتاپرست، مدیر روابط عمومی اورژانس ایران، این آتش‌سوزی ساعت «۵:۵۵ صبح» جمعه دوازدهم آبان‌ماه در یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد واقع در شهرستان لنگرود روی‌داد.

محمد جلایی، معاون سیاسی استاندار گیلان، اندکی پس از بروز حادثه، علت آتش‌سوزی را براساس بررسی‌های اولیه، «آتش گرفتن بخاری» عنوان کرده و گفته بود که «پس از آتش سوزی، حریق به‌پرده سرایت کرد و بعد از آن، آتش ‌کل ساختمان را در بر گرفت.»

از سوی دیگر، پدر یکی از کشته‌شدگان این کمپ گفته است وقتی ۷ صبح مطلع شده و به محل حادثه رسیده، «مردم می‌گفتند یک ماشین آتش‌نشانی آمده بود که آب نداشت.»

او با بیان اینکه «درها قفل بوده و آتش‌نشانی راهی نداشته که وارد شود و آتش را خاموش کند»، افزوده است: ماشین نمی‌توانست به حیاط برود. اطراف هم دیوار بوده و «تا از سر خیابان شلنگ بکشند و به سمت در بروند کلی زمان برده است.»

به گفته او، ساختمان کمپ اعتیاد قدیمی و «‌متعلق به دوران رضاخان است» که اول مدرسه بوده و «اصلاً نمی‌دانم چطور به آنجا مجوز داده‌اند.»

محمد غمخوار، خبرنگار حوزه حوادث نیز روز گذشته در پی این آتش‌سوزی و نبود حداقل‌های استاندارد و ایمنی محیطی، نوشته بود: «آتش سوزی مرگبار در کمپ لنگرود یک قهرمان داشت که توانست جان تعدادی از افراد بستری در آنجا را نجات دهد.»

او افزوده بود: «مهدی رفیع‌نژاد در همسایگی کمپ زندگی می‌کرد و با مشاهده آتش‌سوزی با پتک سعی کرد در را باز کند. وقتی نتوانست قفل را بشکند، روی افرادی که پشت در گرفتار بودند، آب ریخت و ناجی آنها شد.»

XS
SM
MD
LG