لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

علی خامنه‌ای به رئیس‌ جمهوری عراق: یک آمریکایی هم در عراق زیاد است


دیدار رئیس جمهوری عراق با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی
دیدار رئیس جمهوری عراق با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه در دیدار با عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهوری عراق، گفت: «ایالات متحده یک دوست غیرقابل اعتماد است و عراق نباید به هیچ نیروی آمریکایی اجازه ورود به خاک خود را بدهد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران که روابط قوی با عراق دارد، با حضور نظامی آمریکا در مرزهای خود در عراق و خلیج فارس مخالف است و مداخله نظامی غرب را ریشه ناامنی در منطقه می‌داند.

رسانه‌های حکومتی به نقل از خامنه‌ای گفتند که «آمریکایی‌ها دوست عراق نیستند، آمریکایی ها با هیچ‌کسی دوستی ندارند و حتی به دوستان اروپایی خود هم وفادار نیستند.»

خامنه‌ای به رشید که با هیاتی برای تقویت روابط بین دو همسایه به تهران سفر کرده بود، تاکید کرد: «حتی حضور یک آمریکایی در عراق زیاد است.»

گفتنی است ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ ـ که داعش قلمرو این کشور را تصرف کرد ـ حدود دو هزار و ۵۰۰ سرباز برای کمک به نیروهای محلی در مبارزه با داعش در عراق مستقر کرده است.

عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهور عراق، بدون اشاره به روابط رو به گسترش عراق با آمریکا گفت: «تلاش اصلی عراق تعمیق روابط با ایران و حل برخی از مسائل باقی مانده بین دو کشور است.»

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی در بغداد تصریح کرد که نیروهای آمریکایی به دعوت دولت عراق آماده‌اند در آن کشور بمانند. او افزود: «این نیروها در عملیات غیر رزمی شرکت می‌کنند و نقش مهمی را برای حمایت از مبارزه با تروریسم در عراق انجام می‌دهند. این یک ماموریت حیاتی است و ما مفتخریم که از شرکای عراقی خود حمایت می‌کنیم.»

آستین تاکید کرد: «ما همچنین در مورد چشم انداز بلندمدت برای مشارکت دفاعی خود با عراق صحبت کرده‌ایم؛ من نسبت به آینده مشارکت خوشبین هستم و ایالات متحده آمریکا به تقویت و گسترش روابط خود در حمایت از امنیت، ثبات و حاکمیت عراق ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG