لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

اعتراف خامنه‌ای به مشارکت حداقلی در «انتخابات» حکومتی: اگر جمهوری اسلامی را دوست دارید رأی بدهید


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

علی خامنه‌ای پس از چهار روز سکوت سرانجام اذعان کرد که مشارکت مردم در دور نخست رأی‌گیری میان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی رئیسی «کمتر از حد توقع» بود.

در حالی که اکثریت شهروندان ایران «انتخابات» حکومتی را تحریم کرده و آن را به «سیرک» و «نمایش» تشبیه می‌کنند، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۳ تیر ادعا کرد: «این که تصور شود کسانی که در دور اول رأی ندادند مخالف نظام هستند، برداشت کاملا اشتباهی است.»

این در حالی است که او پیش از رای‌گیری اخبر برای جانشینی رئیسی بر اهمیت مشارکت در انتخابات گفته بود که «مشارکت بالا» موجب «سرافرازی جمهوری اسلامی» است.

علی خامنه‌ای با شکستن سکوت چند روزه پس از برگزاری دور نخست «انتخابات» حکومتی، از کسانی که «اسلام و جمهوری اسلامی» و «پیشرفت کشور» را «دوست دارند» خواست که با رأی دادن به نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی «این موضوع» را نشان دهند.

این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که حتی بنا بر آمارهای حکومتی، اکثریت قاطع ایرانیان در دور نخست این رویداد سیاسی که مخالفان آن را «سیرک» و «نمایش» می‌خوانند، شرکت نکردند.

مخالفان می‌گویند میان دو نامزد مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی رئیسی «فرقی نیست» و شرکت در انتخابات حکومتی را «رأی به کشتار و سرکوب بیشتر» قلمداد می‌کنند.

دور دوم رأی‌گیری میان دو نامزد مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی روز جمعه ۱۵ تیر برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG