لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

بازیگر الجزایری تبار هالیوود که اذان می گوید


عبدالوهاب بن یوسف
عبدالوهاب بن یوسف
عبدالوهاب بن یوسف، بیش از آن که شهرتش را از هنرپیشگی و نقش آفرینی شخصیت های مسلمان در فیلم های آمریکایی گرفته باشد، محبوبیتش را مدیون موذنی در یکی از مساجد لس آنجلس است.

برخی گزارش ها حاکی است که بسیاری از مسلمانان تنها برای شنیدن صدای خاص او به مسجد می روند.
بن یوسف، امیدوار است که سمبل بازیگران عرب در هالیوود شود.
برخی گزارش های رسانه ای عبدالوهاب بن یوسف را نمادی از مدارا در آمریکا توصیف کردند، بویژه پس از آن که او در یک مراسم نیایش و دعا که میان پیروان چند دین برگزار شده بود، شرکت کرد.

بن یوسف گفت حضورش در آن مراسم برای مردم آمریکا چشمگیر بود «فارغ از آن که یک آدم مسلمان، مسیحی و یا یهودی و بودایی باشد.»

او به تلویزیون الحره گفت آن حضور «حتی ٥٠ سال بعد هم در یادها می ماند، چرا که توانستم به پیروان ادیان مختلف دسترسی پیدا کنم.»

بن یوسف بازیگری را پس از حملات ١١ سپتامبر آغاز کرد و پس از بازی در شماری از آگهی های تبلیغاتی به سازمان استعدادهای هنری آمریکا پیوست.
آن زمان او مورد توجه شماری از کارگردان های آمریکایی قرار گرفت بویژه برای بازی در نقش های مربوط به اسلام، افراط گرایی، و دیگر موضوعات مرتبط با ١١ سپتامبر.

رئیس گروه هنرمندان، رابرت مالکوم، اولین کسی بود که به مشخصات یگانه بن یوسف پی برد. پس از آن او از یک کمپانی مستقر در لس آنجلس دعوت به آزمایش برای ایفاط نقش شد. او یک نقش ۵ دقیقه ای در مقابل کمیته گزینش ایفا کرد و پس از آن ستاره موفقتیش درخشیدن گرفت.

او درباره حملات ١١ سپتامبر می گوید: «آینده برایم مبهم بود و نمی فهمیدم که چرا مردم درباره اعتقاداتم بد فکر می کردند. از وقایع جهان گیج شده بودم. همه به دین من حمله می کردند.»

او می گوید همین مسائل باعث شد که درباره اسلام تحقیق کند: «مدتی نماز نخواندم و وقتی بیست سالم شد دوباره نماز را شروع کردم. از آن موقع فکر می کنم که در عقایدم به ثبات رسیده ام.»

بن یوسف تنها هنرپیشه معروفی نیست، بلکه در جامعه مسلمان لس آنجلس به عنوان موذنی با صدای قوی و گیرا شناخته می شود. او نظر بسیاری از انجمن های غیرمسلمان منطقه را جلب کرده و دائما برای شرکت در گردهمایی های بین مذاهب دعوت می شود.

طی یکی از همین دعوت ها او توانست در یکی از کلیساهای لس آنجلس که محل گردهمایی شماری از رهبران مذاهب برای ایجاد صلح میان مردم جهان بود، اذان خواند.

ویدئوی این مراسم در شبکه یوتیوب هزاران بار تماشا شده است:


بن یوسف گفت: «می خواستم به همه بگویم که اسلام دین زیبایی است اما برخی از آن سوء استفاده می کنند همانطوری که افرادی از مسیحیت سوء استفاده کرده اند.»

بن یوسف می گوید خودش را ابزاری برای خدمت به خدا می داند: «اذان تنها زمانی است که به خلوص می رسم. هدفم این نیست که رهبر شوم بلکه می خواهم مثل یک آدم معمولی وظایف دینی ام را انجام دهم. چیز بیشتری نمی خواهم.»
این بازیگر الجزایری تبار می گوید در هالیوود همه در یک سطح نیستند: «برخی کارگردان ها ترجیح می دهند که ابعاد انسانی را بیشتر مورد توجه قرار دهند و به این مسائل با دیده مثبت بنگرند.»

بن یوسف می گوید علی رغم «مشکلاتی» موجود بر سر راه مسلمانان در هالیوود، آرزوی پدرش که دیپلماتی بازنشسته است، برای سربلندی الجزایر و ریشه های عربی، یکی از عوامل موفقیتش بوده است: «از بچگی پدرم می گفت مادامی که یادت نرود کی هستی و از کجا آمده ای اوضاعت خوب است اما وقتی فراموش کنی، مشکلات شروع می شود. این قانون زندگی من است.»
XS
SM
MD
LG