لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

مسئول گردن زدن یک توریست فرانسوی کشته شد


ویدیوی توریست فرانسوی پیش از گردن زدن او
ویدیوی توریست فرانسوی پیش از گردن زدن او

نیروهای ویژه الجزایر رهبر یک گروه افراطی را که مسئول ربودن و سربریدن یک توریست فرانسوی در سپتامبر شناخته می شد، کشته اند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع الجزایر روز سه شنبه در اطلاعیه ای گفت عبدالمالک گوری، مشهور به خالد ابو سلیمان، در عملیات شبانگاهی در ناحیه ای در ۵۰ کیلومتری شرق الجزیره کشته شد.

گوری در نبردهای اسلام گرایان با نیروهای دولت الجزایر در دهه ۱۹۹۰ شرکت داشت، سپس به القاعده پیوست و رهبری شاخه آن درمغرب عربی را برعهده گرفت و با نیرو گرفتن گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه، با آن اعلام بیعت کرد. افراد گروه وی توریستی را که قصد داشت به منطقه کوهستانی شرق پایتخت سفر کند ربودند، و سپس پیکار جویان ویدیوی گردن زدن او را منتشر کردند و آن را تلافی عملیات فرانسه درعراق نامیدند.

گوری از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۲ در کنار پیکارجویان اسلامی با نیروهای الجزایر جنگید که در جریان آن حدود ۲۰۰ هزار تن کشته شدند. او عضو گروه اسلامی مسلح بود که یکی از افراطی ترین جناح های چریکی اسلامی در جنگ داخلی الجزایر به شمار می آمد.

در بیانیه وزارت دفاع الجزایر گفته می شود روز سه شنبه در عملیاتی جداگانه در نزدیک تیزی اوزو، در همان منطقه کوهستانی که از دیرباز مرکز دسته های پیکارجویان بوده است و محلی ها آن را «مثلث مرگ» می نامند، دو پیکار جوی دیگر نیز کشته شده اند. به گفته یک منبع نظامی، نیروهای الجزایر ۱۱۰ پیکارجو را در سال ۲۰۱۴ کشته اند. الجزایر کشور متحد مهم آمریکا در نبرد با گروه های مسلح درمنطقه تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG