لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

واکنش‌ها نسبت به مرگ مادلین آلبرایت، اولین بانوی وزیر خارجه تاریخ آمریکا


سیاستمداران آمریکایی امروز پس از اعلام خبر مرگ مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون، خدمات ارزنده او در زمینه گسترش دموکراسی و حقوق بشر را ستودند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه مادلین آلبرایت را یک قهرمان دموکراسی و حقوق بشر خواند و خواستار نیمه افراشته شدن پرچم ایالات متحده به احترام او شد.

بایدن گفت:‌ «مادلین همواره شخصا از خطرات استبداد می نوشت و متعهد به دموکراسی و حقوق بشر بود.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: مادلین آلبرایت در طول چند دهه یک مدیر، همکار و دوست بود. او اولین زنی بود که به عنوان وزیر امور خارجه خدمت کرد و اثری جاودانه از خود در دنیا به جای گذاشت.

لوید آستین، وزیردفاع ایالات متحده، نیز با انتشار بیانیه‌ای، خانم آلبرایت را شخصیتی بزرگ و پیشگام و قهرمان مؤثر دیپلماسی و رهبری جهانی آمریکا دانست.

وی یک عمر خدمت نخستین وزیر خارجه زن آمریکا را الهام‌بخش همه کسانی دانست که باور دارند ارزش‌های آمریکایی باید محوری برای کشورداری آمریکا باشد.

بیل کلینتون رییس جمهور اسبق آمریکا نیز که آلبرایت را به سمت وزارت امور خارجه برگزیده بود، در بیانیه‌ای گفت: من و هیلاری از درگذشت مادلین آلبرایت عمیقاً متأسفیم. او یکی از بهترین وزیران امور خارجه، یک سفیر برجسته در سازمان ملل، یک استاد بی نظیر و یک انسان فوق العاده بود.

مادلین آلبرایت امروز در ۸۴ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

XS
SM
MD
LG