لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

آثار «آی وی وی» هنرمند زندانی چینی در بریتانیا به نمایش در آمد


آثار «آی وی وی» هنرمند زندانی چینی در بریتانیا به نمایش در آمد
آثار «آی وی وی» هنرمند زندانی چینی در بریتانیا به نمایش در آمد

دو نمایشگاه مختلف از آثار «آی وی وی» هنرمند چینی در حالی که هم اکنون یک ماه از دستگیری او توسط مقام های کشور چین در فرودگاه پکن می گذرد این هفته در لندن گشایش خواهد یافت.

«آی وی وی» نقاش و مجسمه ساز برجسته چینی و یکی از بزرگ ترین منتقدین دولت تحت رهبری حزب کمونیست چین، خواهان اصلاحات و رفرم در سیاست های این کشور است. او هنرمندی است که آثارش تا کنون در اغلب کشورهای جهان به نمایش در آمده و ایالات متحده آمریکا و کشورهای دیگر خواهان آزادی او شده اند.

دولت چین مدعی است که «آی وی وی» به خاطر جرایم اقتصادی در زندان به سر می برد. با این همه از تاریخ بازداشت این هنرمند مخالف رژیم تا امروز، کسی از او خبری ندارد.

هنرمندان بین المللی در سطح جهان با برگزاری نمایشگاه های گوناگون از آثار «وی» کوشش دارند تا مسئله دستگیری و حبس او را برجسته کنند و به این صورت دولت چین را تحت فشار قرار دهند تا این هنرمند را هرچه زودتر آزاد کند.

«آی وی وی» یکی از ده ها هنرمند، روزنامه نگار، فعالان حقوق بشر و وکلای دعاوی است که در طول یک سال گذشته در چین دستگیر و زندانی شده اند. بسیاری از سیاستمداران و تحلیلگران آسیایی معتقدند که تهاجم های اخیر به شهروندان چینی توسط مقام های دولتی، نوعی پیشگیری از هر گونه خیزش های ضد دولتی است که در ماه های اخیر نمونه هایی از آن در کشورهای خاورمیانه رخ داده است.

بنا بر گفته «لوکینگ» همسر آی وی وی، پس از آنکه «وی» پیش از پرواز به مقصد «هنگ کنگ» در فرودگاه پکن دستگیر شد، مقام های پلیس نه تنها هیچ توضیحی در مورد علت بازداشت شوهرش ارائه ندادند بلکه با یورش به استودیوی او کامپیتوتر و وسایل دیگر او را نیز ضبط و هشت تن از همکاران او را برای انجام بازجویی بازداشت کردند. این در حالی است که تا امروز هنوز هیچ گونه اطلاعاتی درباره وضعیت و یا محل نگهداری آقای «وی» داده نشده است.

درحال حاضر آثار تجسمی «آی وی وی» از جمله ١٢ سر حیوانی که نمودار علائم چینی چرخ زندگی است در یک تور جهانی در معرض نمایش می باشد.

XS
SM
MD
LG