لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

اعمال پوشش دلخواه جمهوری اسلامی؛ از ممنوعیت کراوات تا اجبار به پوشیدن روسری


زنان بدون حجاب اجباری
زنان بدون حجاب اجباری

جلوگیری از برگزاری همایش وکلا به دلیل کراوات زدن شماری از حاضران و اعلام بیزاری امام جمعه رشت از زنان مخالف حجاب اجباری، تازه‌ترین پرده مقابله حکومت ایران با پوشش اختیاری شهروندان محسوب می ‌شود.

رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در رشت، در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر کودک ایثار، خطاب به زنانی که به حجاب اجباری تن نداده‌بودند گفت: « بنده از تمام کسانی که اینجا کشف حجاب کرده‌اند، بیزارم.»

گرچه حاضران در این مراسم، به اظهارات امام جمعه رشت درباره حضور در مراسمی که به گفته او زنان در آن کشف حجاب کرده‌اند، واکنش منفی نشان داده و با کف‌زدن، به تشویق مخالفان حجاب اجباری پرداختند.

بر پایه ویدیوهای منتشرشده، رسول فلاحتی پس از اعلام بیزاری از زنان مخالف حجاب، این مراسم هنری که در حال پخش زنده تلویزیونی بود ترک کرد:

الفاظ توهین‌آمیز نماینده ولی فقیه در رشت انتقاد برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله یک فرد معمم را در پی داشت.

محمد امیری سوادکوهی، کاربری که خود را طلبه و پژوهشگر شیعه معرفی کرده، در پیامی توئیتری این برخورد امام جمعه رشت را «زشت و دور از اخلاق» توصیف کرد:

برخورد توهین‌آمیز مسئولان جمهوری اسلامی در مقابل شهروندان خواهان پوشش اختیاری به زنان محدود نمی‌شود.

مراسم افتتاحیه همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) هم که قرار بود روزهای ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت در شهر اهواز برگزار شود به دلیل کراوات‌زدن شماری از شرکت‌کنندگان لغو شد.

به گفته نایب رئیس کانون وکلای استان خوزستان، اسماعیل جویجری، پس از آنکه وکلا به درخواست حراست برای بازکردن کراوات جواب منفی دادند، ماموران امنیتی میکروفون سالن محل جلسه را قطع کرده و مانع برگزاری این مراسم شدند.

اسماعیل جویجری درخواست حراست دراینباره را غیرقانونی خوانده و گفته است: «استفاده از کراوات غیرقانونی، یا غیرشرعی یا غیرعرفی نیست.»

رئیس کانون وکلای استان خوزستان هم اعلام کرده که از مدیرعامل و رئیس حراست سالن همایش شکایت خواهد کرد.

یزدالله طاهری‌نسب اقدام برای شکایت را در توئیترش اعلام کرده است:

برخی طرفداران حکومت ایران، کراوات را سمبل غرب‌زدگی می‌دانند و در غیاب هرگونه ابزار قانونی، به شکل سلیقه‌ای درصدد اعمال پوشش دلخواه خود هستند.

XS
SM
MD
LG