لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۸

پیامدهای منفی انحلال شورای شهر اهواز در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی شد


پیامدهای منفی انحلال شورای شهر اهواز در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی شد
پیامدهای منفی انحلال شورای شهر اهواز در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی شد

هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد در نشست روز یکشنبه این هیئت گزارشی از حوادث اخیر خوزستان نیز ارائه شده است.

خبرگزاریها بدون ذکر جزییات این خبر را مخابره کرده اند. گفته شده است جدال سیاسی در شورای شهر اهواز، دستگیری های مرتبط با این جدال و خبر انحلال شورای شهر اهواز که وضعیت سیاسی شهر را ملتهب کرده است محور اصلی گزارش ارائه شده به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بوده است.

روز پیش از آن خبرگزاریها به نقل از رئیس شورای شهر اهواز گزارش کردند از آنجا که بیش از دو ماه است که این شورا به دلیل نرسیدن به حد نصاب امکان جلسه علنی نیافته شورای شهر اهواز بنا به قانون شوراها منحل خواهد شد.

رئیس شورای شهر اهواز آخرین مهلت بقای شورا را روز دوشنبه اعلام کرده است.

تلاش های مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها نیز نتوانست به حل مشکل شورای شهر اهواز کمک کند.

در مدت اخیر و بعد از سلب عضویت و بازداشت برخی اعضای شورای شهر اهواز این شورا وضعیت را به گونه ای دنبال کرده که تنها باید با شش عضو به حیات خود ادامه دهد و در این شرایط غیبت یک عضو می تواند جلسات علنی شورای شهر اهواز برای اتخاذ تصمیمات بزرگ در سطح شهر اهواز را از رسمیت بیندازد.

افراد بازداشت شده شورای شهر از اصلاح طلبان راه یافته به شورا بوده اند که به دلیل پرونده سازی های جریانات حاکم بر شهر به زندان افتاده اند.

در همین حال گزارش ها حاکی از آن است که مقامات تامین امنیت شهر اهواز ابراز نگرانی کرده اند که چنانچه شورای شهر منحل شود، امکان اعتراضات خیابانی هواداران گروه های مختلف در شهر وجود دارد.

یک فرد آگاه در منطقه نوشته است در گزارش ارائه شده به کمیسیون امنیت ملی از وقوع ناآرامی های سیاسی گسترده در شهر به دلیل انحلال شورای شهر ابراز نگرانی شده است.

برادر داریوش ممبینی از اعضای دستگیر شده شورای شهر اهواز به رسانه ها گفت: داریوش ممبینی از فرماندار اهواز بدلیل انتشار نامه محرمانه شورای حل اختلاف در دادگاه شکایت کرده و گفته است: آقای ممبینی معتقدند جو منفی که علیه اعضای شورای شهر ایجاد شده و بنرهایی که در سطح شهر منتشر شده بدلیل علنی کردن رای محرمانه و غیرقطعی شورای حل اختلاف توسط فرماندار بوده است. داریوش ممبینی عضو شورای شهر اهواز ، پیش از دومین کنفرانس مطبوعاتی خود بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG