لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

بریتانیا دارایی های پنج نفر را در ارتباط با توطئه ترور مسدود کرد


بریتانیا دارایی های پنج نفر را در ارتباط با توطئه ترور مسدود کرد
بریتانیا دارایی های پنج نفر را در ارتباط با توطئه ترور مسدود کرد

بریتانیا دارایی ها پنج نفر را در ارتباط با توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا مسدود کرد.

این افراد شامل دو ایرانی، که به گفته مقام های آمریکایی به دست داشتن در توطئه متهم شده اند و نیز مرد دیگری است که بریتانیا می گوید یک فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

پیش از این محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران آمریکا را به ایجاد شکاف بین تهران و عربستان سعودی و جعل توطئه متهم کرد. احمدی نژاد در مصاحبه ای با شبکه خبری الجزیره گفت آمریکا از متهم ساختن ایران سودی نخواهد برد و مقصود از اتهام ها این است که توجه از مشکلات اقتصادی آمریکا دور شود. احمدی نژاد این نظر را که ایران و آمریکا به سوی مناقشه نظامی پیش می روند مردود دانست اما مداخله گسترده آمریکا در امور منطقه را محکوم کرد.

روز دوشنبه، خبرگزاری ایرنا گفت علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران، آمریکا را به ارایه هرگونه سند و مدرکی درباره توطئه ترغیب کرد.

ایران اتهام ها را رد کرده و آیت الله علی خامنه ای روز یکشنبه گفت هر عمل سیاسی یا امنیتی نامناسب آمریکا در این مساله، با پاسخی قاطع روبرو خواهد شد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت او نامه هایی درباره توطئه از ایران، آمریکا و عربستان سعودی دریافت کرده و آنها را برای بررسی به شورای امنیت فرستاده است. نماینده عربستان در سازمان ملل متحد در نامه ای به بان کی – مون نوشت این توطئه نه فقط جرمی بسیار نکوهیده بلکه نقض فاحش معیارهای بین المللی در مورد حفاظت از دیپلمات ها است.

روز یکشنبه، دایان فاینشتاین سناتور ارشد آمریکایی به شبکه خبری فاکس گفت مقام های آمریکایی شواهد و مدارک فراوانی گردآوری کرده اند که درگیری سپاه قدس ایران در توطئه را نشان می دهد.

وزارت دادگستری آمریکا هفته پیش اعلام کرد توطئه سفیر عربستان در واشنگتن را کشف و خنثی کرده است.

XS
SM
MD
LG