لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

احمدی نژاد: اسراييل را از مرز لبنان مورد تاخت و تاز لفظی قرار داد


احمدی نژاد: اسراييل را از مرز لبنان مورد تاخت و تاز لفظی قرار داد
احمدی نژاد: اسراييل را از مرز لبنان مورد تاخت و تاز لفظی قرار داد

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در پايان ديدار دو روزه خود از لبنان با شيخ حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، ديدار کرد و از اين گروه ستيزه جو بخاطر مبارزه مسلحانه عليه اسراييل، تقدير به عمل آورد.

رسانه های دولتی ايران گزارش می دهند که روز پنجشنبه آقای احمدی نژاد با حسن نصرالله در بيروت ملاقات کرد تا در مورد ديدار رياست جمهوری ايران و تحولات منطقه، گفت و گو کنند.

بر اساس گزارش ها، شيخ حسن نصرالله به نشانه قدردانی از جمهوری اسلامی ايران، تپانچه ای را که جنگجويان حزب الله از نيروهای نظامی اسراييل به غنيمت گرفته اند، به محمود احمدی نژاد اهدا کرد.

آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه هزاران نفر از هواداران خود را در تجمع حزب الله در روستای بنت جبيل که در حدود ۴ کيلومتری مرز اسراييل گرد آمده بودند، مورد خطاب قرار داد. رييس جمهوری ايران با ستايش از جنبش مقاومت لبنان اعلام کرد در حاليکه شهروندان بنت جبيل پيروز می شوند، «صهيونيسم است که محو خواهد شد.»

محمود احمدی نژاد اين روستای هم مرز اسراييل را در سخنرانی خود پايتخت مقاومت و پيروزی، توصيف کرد.

مناطقی که مورد بازديد رييس جمهوری ايران قرار گرفتند در جنگ حزب الله لبنان با اسراييل در سال ۲۰۰۶، ويران شدند.

در طول سخنرانی محمود احمدی نژاد، در آنسوی مرز لبنان نيز غرش هليکوپترهای اسراييلی که در خاک آن کشور در پرواز بودند، شنيده می شد.

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه نيز از سوی هزاران نفر از هواداران خود در بيروت مورد استقبال قرار گرفت. شيخ حسن نصرالله در پيام خوشآمد گويی ويديويی خود بر آنچه که نامشروع بودن اسراييل خواند تاکيد کرد و خواهان پايان يافتن موجوديت اسراييل شد. اين نخستين سفر محمود احمدی نژاد در سمت رييس جمهوری اسلامی ايران به لبنان است.

در همين حال در اعتراض به ديدار محمود احمدی نژاد از لبنان، مردم اسراييل يک بالن بزرگ بر فراز مرز اسراييل- لبنان، به آسمان فرستادند. بسياری از اسراييليان ديدار آقای احمدی نژاد از لبنان را يک عمل تحريک آميز، تلقی می کنند.

ايوب کارا، قائم مقام وزير مشاور اسراييل، گفت «متأسفانه اين شخص برای جهان فاجعه آفرين است و دنيا بايد اين موضوع را بداند. دولت اسراييل قصد ندارد واکنش نشان دهد، اما من شخصاً ميدانم به زبان عربی به احمدی نژاد چه بگويم. من می گويم که از منطقه ما دور شو. ما در اين منطقه صلح ميخواهيم، ما طالب جنگ نيستيم.»

اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، نيز گفت «ديدار احمدی نژاد از لبنان نشانگر واقعيت تازه ای است مبنی بر اينکه لبنان، به تدريج، از حالت يک کشور عادی دور ميشود و هر چه بيشتر به مقام نايب و موکل حکومت تهران تبديل می شود. البته ما از اين موضوع راضی نيستيم، و در حال حاضر فقط اوضاع را نظاره می کنيم.» وزير دفاع اسراييل افزود «درعين حال، ما هميشه دست خود را به سوی يک راه حل عملی دراز کرده ايم تا از تنشهای موجود کاسته شود، اما همانطور که می بينيد هميشه آماده هستيم.»

از سوی ديگر دولت آمريکا اصولاً سفر محمود احمدی نژاد را تحريک آميز، تلقی ميکند. با اينکه هم اکنون کمکهای نظامی آمريکا به لبنان در کنگره متوقف شده است اما بارها وزارت خارجه اعلام کرده است که «دولت آمريکا کماکان متعهد به حفظ امنيت و حاکميت دولت لبنان بوده و معتقد است که اين سفر تحريک آميز است.» دولت لبنان در حال حاضر از ائتلافی تشکيل شده است که حزب الله نيز در آن، عضويت دارد. علاوه بر اين، حزب الله ۳۲ کرسی نمايندگی را نيز در پارلمان لبنان، در اختيار خود دارد.

اما روز پنجشنبه هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، گفت «حرفهای محمود احمدی نژاد تازگی ندارد و سفر وی به منطقه ای ناآرام و بيان الفاظ و سخنانی تحريک آميز دقيقاً کاری است که از آقای احمدی نژاد انتظار ميرفت چرا که ماه پيش نيز در نيويورک ديده شد که ايشان فقط ميتوانند صحبتهای تحريک آميز مطرح کنند و هرجای دنيا که ميروند همينطور است و اين رفتاری است که کلاً از دولت ايران ديده می شود و باعث نگرانيهای زيادی در منطقه شده است.»

کلاً خانم کلينتون معتقد است که دولت ايران سرکش است و معاندانه، رفتار ميکند. از يک سو جمهوری اسلامی ميگويد حاضريم با اروپا و آمريکا مذاکره کنيم، اما دعوتهای برای گفتگو را بی جواب می گذارد. وزير امور خارجه آمريکا گفت «خيلی مشکل ميشود با رژيم ايران کار کرد و اين موضوعی است که هر روز دولت آمريکا با آن مواجه است.»

پی جی کراولی، سخنگوی کاخ سفيد، روز پنجشنبه گفت که سفر رييس جمهوری ايران به جنوب لبنان حاکميت آن کشور و امنيت کل منطقه را به خطر می اندازد.

XS
SM
MD
LG