لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

«احمدی نژاد بازار ارز را آشفته نگه می دارد»


الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایران، روز یکشنبه به خبرگزاری مهر گفت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، «عمدا بازار ارز را آشفته نگه داشته است.»

اظهارات آقای نادران در حالی است که بنا بر گزارش خبرگزاری های ایران، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در روز يکشنبه از سه هزار تومان عبور کرده و به ٣٠٥٠ تومان رسید .

الیاس نادران با ابراز تاسف از افزایش لحظه ای قیمت دلار در بازار به خبرگزاری مهر گفت: «واقعا نمی دانم آقای احمدی نژاد چه فکری در سر دارد؟ چه برنامه ای دارد و توقعش از نظام چیست و چطور قرار است این نابسامانی را مدیریت کند.»

پول ملی ايران، در مقایسه با اواسط اردیبهشت ماه امسال که هر دلار برابر با ١٥٨٠ تومان بود، ارزش خود را به طور چشمگیری از دست داده است.

وبسایت بازتاب گزارش داده که امروز قیمت هر دلار از سه هزار تومان عبور کرده است. خبرگزاری ایلنا نیز می گوید دلار به ٣٠٥٠ رسیده است. قیمت سایر ارزهای خارجی نیز در بازار تهران افزایش یافته است.

قيمت يورو در همين روز به سه هزار و ۹۰۰ تومان و قيمت هر پوند نيز به چهار هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

افزايش قيمت ارزهای مهم خارجی در هفته های اخير رشدی صعودی داشته است و روز شنبه نيز ريال ايران تا شش درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد.

دولت محمود احمدی نژاد در تازه ترین اقدام خود برای مهار بازار ارز، اتاق مبادلات ارزی ایجاد کرده و در آن ارز لازم برای واردات کالا را، دو درصد پایین تر از قیمت های روز گذشته در بازار آزاد، در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

با گذشت حدود یک هفته از فعالیت این اتاق ، بر آشفتگی بازار ارز افزوده شده است.

افزايش قيمت ارزهای خارجی باعث گرانی مواد غذايی و ساير کالاهای اساسی در ایران شده است.
XS
SM
MD
LG