لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

پرزیدنت اوباما معاهده اخیر آمریکا –کره جنوبی را نشان قاطعیت آمریکا در رهبری و رقابت در اقتصاد جهانی دانست


پرزیدنت اوباما معاهده اخیر آمریکا –کره جنوبی را نشان قاطعیت آمریکا در رهبری و رقابت در اقتصاد جهانی دانست
پرزیدنت اوباما معاهده اخیر آمریکا –کره جنوبی را نشان قاطعیت آمریکا در رهبری و رقابت در اقتصاد جهانی دانست

پرزیدنت اوباما روز شنبه سیزدهم آذر در جمع نمایندگان رسانه ها در کاخ سفید در باره موافقت نامه جدید بازرگانی آزاد بین ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی سخنانی ایراد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که این سخنان را ساعاتی پس از مراجعت خود از سفر غیر منتظره اش به افغانستان ایراد میکرد، به دو مسئله که بیش از همه برای وی و مردم آمریکا اهمیت دارد، اشاره کرد. به شکوفائی اقتصادی و ایجاد مشاغل جدید برای میلیون های آمریکائی بیکار

پرزیدنت اوباما گفت آنچه برای دستیابی به چنین اهدافی حیاتی است، گشودن بازارهای جدید برای محصولات آمریکائی در سراسر جهان است. محصولاتی با علامت "ساخت آمریکا".

پرزیدنت اوباما آنگاه گفت ما نمی خواهیم بازار اقتصادی باشیم که تنها فرآورده های کشورهای دیگر را مصرف می کند بلکه می خواهیم خود تولید کننده و صادر کننده فرآورده هائی باشیم که مشاغل جدیدی را در آمریکا ایجاد می کند و ایالات متحده را در قرن بیست و یکم در چارچوبی رقابتی نگاه می دارد.

ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی سرانجام به توافق مهمی درباره بازرگانی بین دو کشور دست یافتند. رئیس جمهوری آمریکا سپس به این مسئله اشاره کرد که این قرارداد هنگام سفر اخیرش به کره جنوبی به مرحله نهائی نرسید. پرزیدنت اوباما قطعی نشدن قرارداد بین دو کشور را هنگام حضورش در سئول، عدم موافقت خود با آن خوانده و گفت که قرار داد به اندازه کافی برای اقتصاد آمریکا و همچنین کارگران آمریکائی سودآور نبوده است.

پرزیدنت اوباما همچنین به گفته خود در سئول اشاره کرد که گفته بود وی تنها برای امضای یک قرارداد بازرگانی، آن را امضا نمی کند بلکه به این که آیا در آن قرارداد مسئله ایجاد مشاغل جدید برای مردم آمریکا، افزایش صادرات و همچنین کمک به شکوفائی اقتصادی متحدان آمریکا نیز مورد ملاحظه قرار گرفته است، با یک موافقت نامه بازرگانی موافقت می کند.

قرارداد جدید آمریکا- کره جنوبی یک پیروزی برای کشاورزان شمرده می شود و صادرات کشاورزی را به کره جنوبی بالا میبرد، صادراتی که می تواند ۲۰۰ هزار شغل جدید به وجود آورد.

پرزیدنت اوباما همچنین به این مورد اشاره کرد که کارخانه های اتومبیل سازی آمریکائی به بازارهای کره جنوبی بیشتر دسترسی می یابند و ما تولید و گسترش خودروهای الکتریکی و تکنولوژی سبز را در ایالات متحده آمریکا تشویق می کنیم. کاهش تعرفه در این موافقت نامه خود به تنهائی سالانه حدود ۱۱ میلیارد دلار به صادرات آمریکا کمک می کند.

پرزیدنت اوباما همچنین امضای این قرارداد را یک پیروزی در جهت اتحاد بین آمریکا و کره جنوبی به حساب آورد، اتحادی که دهه هاست امنیتی را که برای ثبات شبه جزیره کره لازم است، تاًمین می کند و بگونه خارق العاده ای در جهت کامیابی و موفقیت بیشتر کره جنوبی، آن هم در زمانی که تنش ها در شبه جزیره کره افزایش یافته، مؤثر بوده است

پرزیدنت اوباما آنگاه گفت به ثمر رساندن این قرارداد نشان دهنده قاطعیت آمریکا در رهبری و رقابت در اقتصاد جهانی است.

XS
SM
MD
LG