لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

گزارش مجله تایم: فاجعه تصفیه قومی مسلمان در آفریقا


برگردان گزارش تازه نشریه آمریکایی تایم از خشونت و کشتار علیه مسلمانان در آفریقا.

گزارش تازه ای که روز ۱۲ فوریه توسط عفو بین الملل منتشر شده، حاکی از آن است که حملاتی که طی ماه ژانویه از سوی شبه نظامیان آفریقایی موسوم به ضدبلاغه به مسلمانان شده که نیروهای آنها از مسیحیان و مخالفان مسلمانان تشکیل شده، به آنچه انجامیده که در مقوله تصفیه نژادی جای می گیرد.

دادگاه لاهه پرونده ای در این خصوص باز کرده که طی مراحل نخست دادرسی نشان می دهد که هدف گرفتن قربانیان با در نظر گرفتن گرایش های مذهبی آنها انجام گرفته و تصفیه قومی و مذهبی در این نوع حملات روشن است.

روند سرقت و قتل طی هفته های اخیر به بحران جمعیتی شگفتی آوری در جمهوری آفریقای مرکزی انجامیده است. حدود یک میلیون از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از جمعیت این کشور تاکنون آواره شده اند و در جریان همین کشتارها تاکنون دست کم ۲۰۰۰ تن کشته شده اند.

مسلمانان حدود ۱۵ درصد جمعیت این منطقه را به خود اختصاص می دهند که جمعیتی معادل حدود ۶۹۰ هزار تن است. پزشکان بدون مرز طی تماسی تلفنی در روز ۱۸ فوریه با شماری از خبرنگاران در منطقه، اعلام کرده که تاکنون دست کم ۸۰ هزار مسلمان محل زندگی خود را از بیم جانشان ترک کرده اند و به کشورهای همسایه رفته اند. اغلب جمعیت آنها به چاد و کامرون رفته اند.

ویلیام لیسی اسوینگ، مدیرکل بنیاد بین المللی غیرانتفاعی موسوم به بنیاد مهاجرت که در نیمه دهه ۱۹۷۰ در آفریقا فعالیت می کرد، به نشریه تایم گفته است که حملات اخیر و فضای متشنجی که این روزها بر منطقه حاکم است، بی سابقه است و با زمانی که وی در آن منطقه فعال بوده، تفاوت ماهوی و فاحش دارد.

لوییزا لومبارد، استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که کارشناس امور آفریقای مرکزی است، می گوید یکی از علل و عوامل عمده بحران جاری آفریقا به حاشیه راندن مسلمانان منطقه است که به نظر می رسد به گونه و به شیوه ای هدفمند انجام می شود و از سال ۲۰۰۳ و در پی به قدرت رسیدن رئیس جمهوری پیشین، فرانسوا بوزیزه، شدت و گسترش یافته است.


با این وصف، آمادو سای، محقق ارشد موسسه بروکینگز در بخش آفریقا، می گوید حضور صلحبانان اتحادیه آفریقا و صلحبانان فرانسوی اثر عمده ای در کاستن از بحران تصفیه نژادی و تنش در منطقه داشته است، به ویژه از این روی که نیروهای صلحبان بیشتری از فرانسه رهسپار منطقه شدند.

با این همه، حتی در پی رفع بحران امنیتی این منطقه، حتی اگر این بحران رفع شود، برقرار کردن صلح و بازگرداندن امنیت به منطقه ای که دست کم اکنون عاری از امنیت است، به غایت دشوار خواهد بود.
XS
SM
MD
LG