لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

وزارت امور خارجه ایران گزارش بان گی مون را رد کرد


بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، گزارش بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از وضعیت حقوق بشر ایران را «غیر قابل قبول» خواند و گفت این گزارش دارای «ادعاهای غیر حقوقی و غیر مستند» است.

بان گی مون در گزارش اخیر خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، به آمار بالای استفاده از مجازات اعدام در ایران اشاره کرد و گفت دولت حسن روحانی به وعده های انتخاباتی خود برای بهبود وضعیت حقوق بشر عمل نکرده است.

او همچنین خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر زندانیان سیاسی ایران شد.

مرضیه افخم گفت دبیرکل سازمان ملل متحد در بخش هایی از گزارش خود «به تحولات مثبت» اشاره کرده است. بان گی مون گفته بود از ماه سپتامبر ۸۰ زندانی سیاسی در ایران آزاد شده اند اما شمار بسیاری همچنان در زندان هستند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: «تشابهات زیاد این گزارش و گزارش های سالانه برخی کشورهای غربی، نشان می دهد که منبع این گزارشات یکسان بوده است.»

خانم افخم این منابع را «سایت های خبری و گروه های تروریستی بدنام» توصیف کرد.

بان گی مون نگرانی های ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد را منعکس کرد که گفته در سال ۲۰۱۳ بین ۵۰۰ تا ۶۲۵ نفر در ایران اعدام شدند که از این تعداد ۵۷ نفر در ملأ عام به دار آویخته شدند. آقای بان گفت تنها در ۱۵ روز اول سال جاری میلادی، بیش از ۴۰ نفر در ایران اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم از استفاده از مجازات مرگ برای «قاچاقچیان مواد مخدر» دفاع کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته بود دولت حسن روحانی برای مقابله با جرائم رویکرد دولت قبلی ایران را در استفاده از مجازات اعدام ادامه می دهد و اعدام ها در دوره حسن روحانی «شیب تندی» پیدا کرده است.

در همین حال حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان که نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این روزنامه است، در سرمقاله روز پنجشنبه خود گزارش بان گی مون را «زبان درازی» دبیرکل سازمان ملل متحد توصیف کرد و نوشت او «از خود اختیاری ندارد و بدون اجازه آمریکا نه سخنی بر زبان می‌راند و نه قلمی بر کاغذ می‌چرخاند.»

حسین شریعتمداری گفت بان گی مون با گزارش خود به مردم و رئیس جمهوری ایران توهین کرده و باید «عذرخواهی کند.» مدیر مسوول کیهان به مقامات پیشنهاد کرد که بان گی مون را به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد به رسمیت نشناسند.
XS
SM
MD
LG