لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

اعلام اسامی برندگان انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا در هالیوود


کاترین بیگلو، کارگردان فیلم Hurt Locker
کاترین بیگلو، کارگردان فیلم Hurt Locker

فیلم «هرت لاکر» Hurt Locker درباره گروه ویژه ای از سربازان آمریکایی که به کار خنثی کردن بمب های ساعتی در عراق اشتغال دارند، جایزه بهترین فیلم دراماتیک سال ٢٠٠٩ انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا (AFI) را از آن خود ساخت. این فیلم هم چنین توانست عنوان بهترین کارگردان سال را برای کاترین بیگولو به همراه بیاورد.

اعلام اسامی برندگان انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا در واقع نمایشی است از آغاز فصل اهدای جوایز سینمایی در هالیوود که درهفته های آینده تا تاریخ برگزاری اهدای جوایز اسکار در ماه مارس ادامه خواهد داشت. روز سه شنبه همین هفته، اسامی نامزدهای جوایز سینمایی گلدن گلوب Golden Globe نیزاعلام خواهد شد.

روزیکشنبه، علاوه بر اعلام برنده بهترین فیلم سال، «جف بریجز» بازیگر برجسته سینمای آمریکا نیز به عنوان بهترین بازیگر مرد سال برای ایفای نقش «بلیک بد» در فیلم «قلب دیوانه»Crazy Heart انتخاب شد. این فیلم درباره یک خواننده از کارافتاده موسیقی «Country» یا فولکلوریک آمریکاست.

یولاندو مورو، برای بازی در فیلم «سرافین» Seraphine عنوان بهترین بازیگرنقش اول زن سال ۲۰۰۹ را به خود اختصاص داد. مورو در این فیلم نقش مستخدمه ای را بازی می کند که در کنار نظافت منازل به خودآموزی هنر نقاشی می پردازد.

در رده بندی های دیگر، کریستوفر والتز، برای ایفای نقش یک افسر ارتش نازی که از زجر دیگران لذت می برد در فیلم Inglorious Basterds به عنوان بهترین بازیگر نقش دوم مرد سال معرفی شد. «مونیک» برای بازی در نقش یک مادر بد رفتار و بد زبان در فیلم «پرشس» Precious عنوان بهترین بازیگرزن نقش مکمل سال را به خود اختصاص داد.

در رشته فیلمسازی انیمیشن، «وس اندرسون» با فیلم «مسترفاکس حیرت آور»Fantastic Mr. Fox با فاصله ای نزدیک فیلم Up را کنار زد و عنوان بهترین فیلم انیمیشن سال را از انجمن متنقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا دریافت داشت. فیلم Up داستان ماجراجویی های غیرمتعارف یک پسربچه و یک پیرمرد سالخورده است که در خانه ای که یک دسته بادکنک آن را به هوا برده است گرفتارشده اند. این فیلم یکی از رقابت کنندگان اصلی در رده بندی بهترین فیلم سال جوایزاسکار امسال به شمار می رود.

عنوان بهترین فیلم خارجی سال انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا به فیلم فرانسوی «ایام تابستان» اهدا شد. جیسون ریتمن عنوان بهترین فیلمنامه نویس را برای نوشتن فیلمنامه فیلم «بین زمین و آسمان» به خود اختصاص داد. عنوان برنده بهترین موسیقی متن فیلم سال به «تی بون برنت» و «استفن برتون» برای موسیقی فیلم «قلب دیوانه» اهدا شد و«کریستیان برگر» برای فیلم « روبان سفید» به عنوان بهترین فیلمبردار هنری سال شناخته شد.

سال گذشته انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس فیلم Wall-E محصول مشترک کمپانی دیسنی و پیکسار را به عنوان بهترین فیلم سال شناختند اما «میلیونر زاغه نشین» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شد. آخرین باری که این انجمن، انستیتوی فیلم آمریکا و آکادمی اهدای جوایز اسکار در مورد بهترین فیلم سال با یکدیگر متفق القول و هم نظرشدند درسال ١٩٩٣ و برای فیلم «فهرست شیندلر» بود.

جوایز انجمن منتقدین سینمایی لس آنجلس و انستیتوی فیلم آمریکا، در روز ١۶ ژانویه ٢٠١٠ درسی و پنجمین سال برگزاری اهدای این جوایز در هتل اینتر کنتینانتال شهر لس آنجلس به برندگان آن اهدا خواهد شد.

برندگان این جوایز از طریق یک هیات گزینش ١٣ نفری از کارشناسان، هنرمندان، منتقدین سینمایی وهیات امنای انستیتوی فیلم آمریکا برگزیده شده اند. این هیات گزینش در دو بخش سینما و تلویزیون به مدت دو روز در یک گردهم آیی درهتلی در لس آنجلس برندگان این جوایز را انتخاب می کنند. از چهره های شاخص این هیات گزینش، نورمن جوئیسون، کارگردان برجسته و قدیمی هالیوود، داستین لنس بلیک، فیلمنامه نویس برنده جایزه اسکار و لئونارد مالتین روزنامه نگار نشریه USA Today هستند.

XS
SM
MD
LG