لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

حمله انتحاری در افغانستان ۱۰ قربانی گرفت


حمله انتحاری در افغانستان ۱۰ قربانی گرفت
حمله انتحاری در افغانستان ۱۰ قربانی گرفت

مقامات افغانستان در شمال کشور می گویند یک بمب انداز انتحاری ۱۰ تن، ۴ افسر پلیس و ۶ غیر نظامی را کشته است.

در این حمله که بامداد چهارشنبه نزدیک پارکی در شهر میمنه، مرکز استان فاریاب روی داد، ۲۰ نفر نیز مجروح شدند.

ناتو روز چهارشنبه گفت ۳ سرباز آن در انفجار بمبی در شمال افغانستان کشته شدند، ملیت این سربازان مشخص نشده است و روشن نیست بیانیه ناتو درباره همان حمله میمنه است یا نه.

نروژ، که به عنوان بخشی از نیروی ناتو سربازانی در فاریاب دارد، گفت در زمان انفجار انتحاری هیچیک از سربازان آن کشور در نزدیکی محل نبوده اند.

در سال جاری تاکنون، نزدیک یکصد سرباز از ائتلاف بین المللی در افغانستان کشته شده اند. در حالی که نیروهای ائتلاف خروج از افغانستان و انتقال مسئولیتهای امنیتی به همتایان افغان خود را آغاز کرده اند، خشونت علیه نیروهای خارجی ادامه دارد.

قرار است سران ناتو در ماه مه برای بحث در باره آینده افغانستان، از جمله هزینه و اندازه نیروهای امنیتی افغان، جلسه ای در شهر شیکاگو در امریکا تشکیل دهند.

امریکا و افغانستان همچنین سعی دارند یک قرار داد مشارکت درازمدت امضا کنند، که چگونگی حضور امریکا در افغانستان را مشخص می سازد. قرار است تمام سربازان رزمی خارجی تا سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شدند

انور الحق احدی وزیر تجارت و صنعت افغانستان به صدای امریکا گفت او به پاسخ مثبت ناتو برای حمایت از نیازهای امنیتی کشورش خوشبین است.

احدی گفت پاسخ مشابهی از کنفرانس توکیو در ماه ژوئیه انتظار دارد و هر دو گردهمایی نقش مهمی در آینده افغانستان خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG