لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

اظهارات نماينده حزب حکمتيار در پاکستان در مورد مذاکرات صلح افغانستان


اظهارات نماينده حزب حکمتيار در پاکستان در مورد مذاکرات صلح افغانستان
اظهارات نماينده حزب حکمتيار در پاکستان در مورد مذاکرات صلح افغانستان

عضو ارشد يکی از جناحهای شبه نظامی افغانستان می گويد، ايجاد وحدت و آشتی ملی در افغانستان، بدون حضور و شرکت فعال همه گروههای شبه نظامی در روند مذاکرات صلح جاری ميسر نخواهد بود.

غيرت باهير، اهل افغانستان، از اعضای ارشد گروه شبه نظامی حزب اسلامی و داماد گلبدين حکمت يار، رهبر گروه روز شنبه در سميناری در اسلام آباد پاکستان گفت، روند مذاکرات صلح در افغانستان اگر همه گروههای شبه نظامی در آن آن کشور را در بر نگيرد، به احتمال زياد به بن بست خواهد رسيد.

غيرت باهير می گويد: هر گروه که از اين روند کنار گذاشته شود يا به نحوی مورد بی توجهی قرار گيرد، می تواند يک هسته مقاومت تشکيل دهد و مشکل ايجاد کند. به هم ريختن اوضاع افغانستان کار سختی نيست، خيلی کار ساده ای است.

حزب اسلامی، يک گروه راديکال شبه نظامی و پرطرفدار در افغانستان، از لحاظ ضديت با نيروهای خارجی، و مخالفت با برخی از ديدگاههای دولت افغانستان مواضع مشترکی با طالبان دارد.

اين گروه که توسط گلبدين حکمت يار، نخست وزير پيشين افغانستان، هدايت می شود، مدعی است تنها در شمال و شرق افغانستان، نزديک مرز پاکستان هزاران عضو دارد.

گلبدين حکمت يار، از رقبای سياسی و سرسخت ملا عمر، رهبر طالبان است. وی که به خاطر رهبری مبارزات مجاهدان افغان عليه اشغال شوروی در سالهاي۱۹۸۰، برای بسياری از افغانها حکم يک قهرمان ملی را دارد، از ديد وزارت امور خارجه آمريکا به خاطر حمايت از طالبان و حملات القاعده تروريست قلمداد می شود.

حکمت يار از اواسط دهه ۱۹۹۰ افغانستان را ترک کرد و از آن زمان تا کنون محل اقامت او نامشخص بوده است.

طالبان ماه گذشته اعلام کرد با افتتاح يک دفتر نمايندگی در قطر مايل است در صورت شرکت در کابينه دولت و در دست گرفتن کنترل قلمرو تاريخی خود در جنوب افغانستان، در مذاکرات شرکت کند.

اکنون در حاليکه طالبان در کانون توجه رسانه های خبری قرار دارد، ساير سازمانها و گروههای شبه نظامی، از جمله شبکه حقانی، ترسناک ترين تشکل شبه نظامی و عامل اکثر بمبگذاريهای عمده افغانستان هم می گويند، می خواهند سهمی در آينده کشور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG