لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

افغانستان برای برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۸ سپتامبر آماده می شود


درحالی که به رغم ادامه خشونت ها در افغانستان آن کشور برای برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۸ سپتامبر يا ۲۷ شهريور آماده می شود، وزير دفاع آلمان به افغانستان سفر می کند.

مقام های افغانستان می گويند اجساد پنج نفر از کارمندان ستاد انتخاباتی يکی از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان که به ضرب گلوله کشته شده اند در ولايت هرات پيدا شده است.

اين افراد که با ستاد انتخاباتی فوزيه گيلانی، از معدود نامزدهای زن در انتخابات پارلمانی آن کشور کار می کردند روز چهارشنبه توسط مردان مسلح ربوده شده بودند.

تا کنون هيچ گروهی مسؤليت کشتن اين افراد را به عهده نگرفته است اما هفته پيش، طالبان خبر از ربودن آن ها داده بود.

در آستانه انتخابات پارلمانی افغانستان برقراری امنيت، مقام های آن کشوررا بسيار نگران کرده است، بويژه که طالبان همواره با برگزاری انتخابات در افغانستان مخالف بوده است. به اين دليل مقامات انتخاباتی آن کشور چندی قبل اعلام کردند بدلايل امنيتی امسال ۹۰۰ حوزه انتخاباتی را باز نخواهند کرد.

در خبری ديگر از خشونت ها به گزارش سازمان پيمان آتلانتيک شمالی ناتو در عمليات نيرو های ائتلاف در ولايت پکتيا در شرق افغانستان ۸ شورشی کشته شدند که يکی از آنان يک فرمانده طالبان بوده است.

ناتو همچنين می گويد نيرو های ائتلاف حمله شورشيان به دو پايگاه نظامی در شرق آن کشور را متوقف کردند. شورشيان که يونيفورم سربازان آمريکايی را پوشيده بودند و برخی به جليقه های انتحاری مجهز بودند شکست خورده و شماری از آنان کشته و دستگير شدند.

در همين حال وزير دفاع آلمان وارد افغانستان شد و روز يکشنبه از نيرو های آن کشور در ولايت شمالی قندوز بازديد کرد سفری که نشان از اهميت امنيت افغانستان و انتخابات آتی آن کشور دارد.

کارل تئودور زو گوتنبرگ با اشاره به افزايش خشونت های افغانستان در تابستان امسال به تعهد طولانی مدت آلمان در برقراری امنيت افغانستان تاکيد گزارد و با تاييد به اين که برقراری انتخابات چندان آسان نخواهد بود نسبت به نتيجه آن ابراز اميدواری کرد.

وزير دفاع آلمان خروج نيروهای کشور خود از افغانستان را مشروط به موفقيت نيرو های ائتلاف در برقراری امنيت و همچنين حمايت دولت افغانستان خواند.

XS
SM
MD
LG