لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به تاخیر افتاد


مقام های دولتی در کابل روز چهارشنبه اعلام کردند به دلیل مشکلات فنی که در جریان انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر پدید آمد، انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود در آوریل ۲۰۱۹ برگزار شود، با چند ماه تاخیر برگزار خواهد شد. تاریخ دقیق برگزاری هنوز اعلام نشده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخاباتی افغانستان درباره این به تاخیر افتادن گفته است، زمان زیادتری لازم است تا فهرست رای دهندگان آماده شود و کارکنان برگزاری انتخابات آموزش لازم را ببینند. هویت انتخاب کنندگان قرار است با سامانه بیومتریک مشخص شود تا جلوی هرگونه تقلب گرفته شود.

در جریان انتخابات پارلمانی تاخیرهایی روی داد، زیرا تعداد کافی برای برگزاری انتخابات با سامانه بیومتریک آموزش ندیده بودند. بسیاری از کسانی که برای رای دادن ثبت نام کرده بودند، نامشان در فهرست نبود.

بخشی از حوزه های رای گیری با تاخیر به روی رای دهندگان باز شد و در مواردی ناچار شدند مدت رای گیری را برای روز دوم هم تمدید کنند. در نتیجه، شکایت های زیادی اقامه شد و نتیجه انتخابات نیز در اغلب جاها به چالش گرفته شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ دو نامزد پیشتاز، اشرف غنی و عبدالله عبدالله که به دور دوم راه یافتند، آرای شان بسیار به هم نزدیک بود و بحث ها و مشاجره هایی درباره تقلب مطرح شد.

عبدالله ادعا کرد که تقلب ها بسیار گسترده بوده و در مورد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز و گسترده در سراسر کشور هشدار داد.

جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا میانجی شد و پیشنهاد دولت وحدت ملی را داد. اشرف غنی رئیس جمهوری شد و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، که یک پست تازه ایجاد شده بود. آن ترتیبات برای دو سال مقرر شد، اما تا به امروز دوام آورده است؛ که نتیجه اش شکاف در دولتی است که درگیر جنگ و درگیری روزمره با طالبان است.

در مدتی که به انجام انتخابات ریاست جمهوری مانده است، آمریکا مهلتی خواهد داشت که به یاری زلمای خلیلزاد فرستاده ویژه در افغانستان، میان دولت کابل و طالبان صلحی برقرار سازد.

خلیلزاد از ماه سپتامبر که به این سمت منصوب شده است، چندین دیدار با طالبان داشته و گفته امیدوار است طالبان و دولت تا ماه آوریل یک نقشه راه برای صلح در کشور ارائه کنند. هم طالبان و هم دولت، چنان مدت کوتاهی را غیرواقع‌بینانه خوانده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG