لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

هشدار مقام افغان: افغانستان در آستانه تبدیل شدن به مامن تروریست ها است


حدود یک هفته پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا با اعلام تغییر سیاست خود، حفظ نیروهای آمریکا در افغانستان را اعلام کرد، مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد تهدید داعش و القاعده در کشورش هشدار داد.

مشاور امنیت ملی افغانستان، محمد حنیف اتمر در مصاحبه با آسوشیتدپرس هشدار داد داعش در کنار گروه های پیکارجویان اسلامی، اکنون یک تهدید جدی برای افغانستان محسوب می شود و کشورش بار دیگر در آستانه تبدیل شدن به محل امن پیکارجویان است.

وی خواستار حمایت نظامی ایالات متحده و ناتو برای بیرون راندن پیکارجویان از کشورش شد و گفت: " آنها ارتباطات نهادین محکم با داعش برقرار کرده اند و داعش تامین مالی فرماندهی و کنترل آنها را به عهده دارد و برای آنها استراتژی تعیین می کند."

هشدار آقای اتمر در پی آن صورت می گیرد که باراک اوباما نیمه ماه جاری میلادی ادامه حضور نیروهای آمریکا در افغانستان را اعلام کرد و گفت: "من تصمیم گرفتم وضعیت کنونی حضور ۹ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان را در سال ۲۰۱۶ حفظ کنیم. ماموریت ما تغییر نمی کند و نیروهای ما به پیگیری ۲ وظیفه آموزش و همچنین تعقیب القاعده ادامه خواهند داد که فرصت تقویت نیروهای افغانان را فراهم کند."

آقای اوباما به وضعیت شکننده امنیتی در افغانستان و ظهور دوباره طالبان اشاره کرد.

محمد حنیف اتمر در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت القاعده، طالبان، داعش و شبکه حقانی در شکل گیری به یکدیگر می پیوندند و از خارج حمایت مالی می شوند.

طالبان اواخر ماه گذشته میلادی برای نخستین بار از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ شهر مهم قندوز را تصرف کرد که نشانگر ضرورت حمایت مستمر آمریکا و ناتو از نیروهای افغانستان بود.

طالبان پس از آن شهرها و مناطق مختلف افغانستان از جمله لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب کشور و میمنه مرکز ولایت شمالی فریاب را تهدید کرد.

ظهور دوباره پیکارجویان در افغانستان زمینه آمدن گروه های تروریستی از پاکستان و دیگر کشورها و تبدیل افغانستان به محلی امن برای آنها را فراهم کرده است.

مشاور امنیت ملی افغانستان از مقامات پاکستان خواست نفوذ خود بر طالبان را به کار گیرند وخطاب به آنها گفت: "لطفا از نفوذ خود برای بازداری آنها از ارتکاب این جنایات شنیع و کشتن مردم و ترور در اینجا استفاده کنید. و به رئیس جمهوری اشرف غنی فرصت پیگیری صلح و آشتی بدهید."

آقای اتمر افزود ما نمی توانیم با طالبان تا زمانی که کودکان مارا می کشد مذاکره کنیم.

XS
SM
MD
LG