لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

نگرانی از «حملات داخلی» نیروهای افغان بیشتر می شود


نگرانی از «حملات داخلی» نیروهای افغان بیشتر می شود
نگرانی از «حملات داخلی» نیروهای افغان بیشتر می شود

افزایش شمار حملات سربازان افغان به نیروهای آمریکا و ناتو پرسش هایی را در حالی که افغانستان برای برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی بیشتر آماده می شود، مطرح ساخته است.

سازمان ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد مردی که اونیفورم ارتش افغانستان را پوشیده بود یک سرباز ائتلاف را در جنوب کشور هدف گلوله قرار داد و کشت.

مقامات افغانستان گفتند جدید ترین تیراندازی روز سه شنبه در ناحیه مرجع در استان هلمند روی داد، و سرباز افغان ادعا کرد کشته شدن سرباز ناتو تصادفی بود. اما آمار نشان می دهد در سال های اخير بر حملات مشابه افزوده شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد از سال ۲۰۰۷ بیش از ۴۰ حمله توسط پرسنل امنیتی افغانستان علیه سربازان امریکایی صورت گرفته است، که ۷۵ درصد آن در دو سال گذشته بوده است.

رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا می گوید شیوه بررسی سابقه نیروهای امنیتی افغان «بشدت ضعیف بوده است.»

هوارد مک کئون، نماینده جمهوریخواه، روز چهارشنبه از مقامات وزارت دفاع آمریکا خواست برای بررسی پیشینه سربازان، پلیس یا پیمانکاران امنیتی افغان که ممکن است تهدیدی برای پرسنل امریکایی باشند، بیشتر دقت کنند. او همچنین حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان را متهم کرد که با ممنوع ساختن استفاده از پیمانکاران امنیتی خارجی در کشور، وضع را پیچیده می کند.

استیفن تاونسند، سرتیپ ارتش امریکا، در توضیحاتی در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان پذیرفت که باید کارهای بیشتری انجام گیرد، بویژه در حالی که سربازان آمریکایی بعنوان مربی و مشاور بیشتر با سربازان افغان مخلوط خواهند شد. او گفت ارتش آمریکا جهت بازداشتن افغان هایی که ممکن است تهدیدی باشند از کار با سربازان آمریکایی بر استفاده از فناوری بیومتریک می افزاید.

دیویس سدنی، معاون دستیار وزیر دفاع، افزایش موفقیت نیروهای آمریکایی را بخشی از دلیل بالا رفتن شمار حملات دانست و گفت این تحول دست زدن به حملات باصطلاح داخلی را به ارجحیت بالایی برای طالبان و دیگر گروه های شورشی تبدیل کرده است.

اطلاعات نشان می دهد مسائل شخصی انگیزه دست کم ۶۰ درصد حملات است.

مقامات آمریکایی می گویند آنها بر آموزش نیروها جهت شناسایی مسائل شخصی مانند اهانت که ممکن است به یک «حمله داخلی» منجر شود می افزایند. آنها همچنین می گویند نیروهای افغان آموزش پرسنل امنیتی خود را در باره اختلافات فرهنگی که ممکن است موجب درگیری شود، آغاز کرده اند.

روز ۲۰ ژانویه – ۳۰ دی - یک سرباز افغان چهار سرباز غیر مسلح فرانسوی را در جریان یک مانور آموزشی در شرق افغانستان کشت، و به دنبال آن فرانسه اعلام کرد نیروهایش را یک سال زودتر – در ۲۰۱۳ - از افغانستان خارج خواهد کرد.

پیشتر، در اوائل ژانویه، یک سرباز افغان یک سرباز آمریکایی را در جنوب کشت. و در ماه دسامبر، یک سرباز افغان دو عضو لژیون خارجی فرانسه را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG