لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۶

اوباما با اشرف غنی و عبدالله عبدالله دیدار می کند


چند ماه پس از اولین انتقال دموکراتیک قدرت در افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله رئیس هیئت اجرایی دولت افغانستان روز ۲۴ مارس (۴ فروردین) در واشنگتن با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو می کنند.

انتظار می رود محور این دیدار که در کاخ سفید صورت خواهد گرفت مسائل امنیتی، رشد اقتصادی، و آشتی با طالبان باشد.

باراک اوباما قبلا گفته بود که ما طولانی ترین جنگ آمریکا را مسئولانه پایان می دهیم.

به گزارش آرو پنده، در حالی که نیروهای رزمی بین المللی افغانستان را ترک کرده اند، نیروهای افغان هنوز نتوانسته اند کنترل امنیت کشور را بدست گیرند. این در حالی است که خشونت طالبان نیز شدت یافته است.

رسانه ها از قول برخی مقام های ایالات متحده گفته اند باراک اوباما ممکن است کاهش نیمی از نیروهای فعلی این کشور در افغانستان را تا پایان سال ۲۰۱۵ بررسی کند. در حال حاضر ۹۸۰۰ پرسنل ارتش آمریکا به آموزش نیروهای امنیتی افغان مشغولند.

سخنگوی کاخ سفید این گزارش ها را تایید نکرده است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته است: رئیس جمهوری به دقت به نظر تیم امنیت ملی و فرماندهان نظامی خود در مورد سرعت خروج نیروها گوش می دهد.

خروج نیروها و باز نگاهداشتن برخی از پایگاه های نظامی ایالات متحده به مدت طولانی تر از آن چه انتظار می رفت، احتمالا از مسائل مورد گفتگوی آقای اوباما و اشرف غنی در واشنگتن خواهد بود.

این اولین سفر آقای غنی به واشنگتن پس از انتخاب به مقام ریاست جمهوری افغانستان است.

آرتی گاناسکاران از مرکز توسعه آمریکایی می گوید گفتگوی رهبران دو کشور در حالی که بر مسائل امنیتی و اقتصادی متمرکز خواهد بود فرصتی برای تاکید بر تعهد دو کشور به یکدیگر است. آرتی گاناسکاران می گوید: اولین مساله برای اینکه بگوییم ما با شما هستیم، اطمینان حاصل کردن از تعهد آقای غنی به اصلاحات و از میان بردن فساد است. ما خوشحالیم آنان جوهر آن چه را که باید انجام شود درک می کنند.

اشرف غنی و عبدالله عبدالله توسعه اقتصادی و رشد را در اولویت قرار داده اند: عامل مهم در کشوری که ده ها سال در جنگ بوده و تقریبا ۷۰ درصد جمعیتش زیر ۲۵ سال است.

آرتی گاناسکاران می گوید روابط دو کشور نیز با گذشت زمان در همین مسیر حرکت خواهد کرد. آرتی گاناسکاران از مرکز توسعه آمریکایی می گوید: تمرکز ما به تدریج از مسائل امنیتی معطوف توسعه اقتصادی خواهد شد.

او معتقد است اصلاحات و توسعه موجب تغییر نقش افغانستان در جامعه بین المللی می شود و این کشور از یک کشور وابسته اقتصادی به یک بازیگر اقتصادی تبدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG