لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

زلمی خلیلزاد با اشرف غنی و عبدالله عبدالله در افغانستان دیدار کرد


زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در رشته توئیت‌هایی از دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان خبر داد و در این دیدار بر انجام اقدامات فوری در جهت کاهش خشونت‌ها تاکید کرد.

آقای خلیلزاد در این دیدار امضاء توافقنامه تقسیم قدرت بین اشرف غنی با عبدالله عبدالله را تبریک گفت و موضوع این دیدارها را «اقدامات بعدی برای تطبیق توافق میان هر دو رهبر» عنوان کرد.

توافقنامه تقسیم قدرت بین اشرف غنی با عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی و رئیس اجرایی دولت افغانستان به منظور پایان دادن به بن بست سیاسی​ روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه امضاء شد.

آقای خلیلزاد در ادامه توئیت های خود با اشاره به فرایند صلح در افغانستان نیز نوشت که میزان خشونت در این کشور بسیار زیاد است و برای کاهش آن نیاز به «اقدام فوری» از سوی تمام طرف‌ها است.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان همچنین در دیدار با عبدالله عبدالله در رابطه با برنامه او در سمت جدیدش گفتگو و اعلام کرده که با او و تیمش از نزدیک کار خواهیم کرد.

زلمی خلیلزاد همچنین از توافق بر سر برآورده ساختن سریع تعهداتی خبر داده که در توافقنامه ایالات متحده - طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان بوده و مشمول رهایی زندانیان از هردو سو و آغاز مذاکرات بین الافغانی صورت گرفته است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نوشت که آقای خلیلزاد با رهبران طالبان از جمله رئیس سیاسی ملا عبدالغنی برادر ملاقات کرده و در مورد آزادی زندانیان و کاهش خشونت گفتگو کرده است.

طی هفته‌های اخیر میزان خشونت در افغانستان شدت یافته و این کشور شاهد حملاتی در مناطق مختلف خود بوده است. وقوع این حملات در حالی است که اجرای توافق بین دولت ایالات متحده و گروه اسلامگرای طالبان بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ افغانستان پس از نزدیک به ۱۹ سال محسوب می شود.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده،گفته بود که، روند صلح در افغانستان با سرعتی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود و طالبان در کاهش خشونت در آن کشور جنگ‌زده کوتاهی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG