لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

وزیر دفاع آمریکا: روند صلح در افغانستان طبق برنامه پیش نمی‌رود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، می‌گوید، روند صلح در افغانستان با سرعتی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود و طالبان در کاهش خشونت در آن کشور جنگ‌زده کوتاهی کرده است.

مارک اسپر روز دوشنبه طی سخنانی در «انستیتو بروکینگز»، گفت: «این روند از برنامه عقب است. ما به صحبت با دو طرف درباره آن چه لازم است برای اجرای کامل توافق انجام دهند ادامه می دهیم.»

مقام‌های آمریکا محتاطانه ابراز امیدواری کرده بودند توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان که در ماه فوریه امضا شد به مذاکرات بین افغان‌ها منتهی شده و بتواند مبنایی تازه برای صلح در افغانستان پس از هجده سال جنگ مداوم باشد.

با این وجود، تلاش های صلح بین افغان ها متوقف شده و نبرد سیاسی میان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، بر سر قدرت ادامه دارد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد هر چند طالبان به وعده خود مبنی بر عدم حمله به نیروهای بین المللی وفادار بوده‌اند، اما حملات علیه نیروهای دولت افغانستان افزایش یافته است: «از طرف طالبان در سطح خشونت کاهشی صورت نگرفته است. از سویی دیگر آنها به ما و کلان‌شهرها حمله عمده ای نکرده اند.»

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون، روز جمعه شمار حملات طالبان را «به شکل غیرقابل قبولی بالا» توصیف کرد و گفت این روند «به راه حل دیپلماتیک کمکی نمی‌کند.»

همزمان، «فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده» (سنتکام)، روز دوشنبه، به خبرنگاران اطلاع داد که واحد نیروی هوایی آن مرکز از این پس جزئیات شمار حملات هوایی خود در خاورمیانه از جمله افغانستان را روزآمد نخواهد کرد.

سخنگوی سنتکام گفت این تغییر در راستای نگرانی ها از روابط دیپلماتیک از جمله اثر منفی آن بر مذاکرات جاری با طالبان و گفتگوهای صلح در افغانستان است.

واحد نیروی هوایی سنتکام دست‌کم از سال ۲۰۱۳ ماهانه شمار پروازها و عملیات هوایی خود را به صورت آنلاین روزآمد و منتشر می‌کرد.

آخرین داده های ارائه شده به ماه فوریه زمان امضای توافق صلح با طالبان برمی گردد.

«بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان» ضمن ابراز نگرانی در این باره گفته ارائه این داده ها یکی از آخرین معیارهای باقیمانده برای تشخیص ثبات و امنیت در منطقه بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG