لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

تشدید تدابیر امنیتی برای نامزدهای انتخابات افغانستان


عکس آرشیوی از صف رای دهندگان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از صف رای دهندگان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
در حالی که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است کمتر از یک هفته دیگر برگزار شود، وزارت کشور افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد برای حفظ جان دو نامزد انتخابات که به دور دوم راه یافته اند، تدابیر امنیتی بیشتری درنظر خواهد گرفت.

کاروان حامل عبدالله عبدالله، کاندیدای پیشتاز انتخابات افغانستان، و همراهانش روز جمعه هنگام خروج از یک گردهمایی انتخاباتی هدف بمبگذاری قرار گرفت. در این حمله به آقای عبدالله آسیبی نرسید، اما ۱۲ نفر از همراهان او کشته و ۴۰ نفر نیز مجروح شدند.

اقدامات امنیتی جدید شامل تأمین نیروهای امنیتی بیشتر در محل برگزاری گردهمایی های انتخاباتی و محافظان بیشتر برای آقای عبدالله، وزیر خارجه پیشین افغانستان، و تنها رقیب او در دور دوم انتخابات، اشرف غنی احمدزی کارشناس اقتصادی پیشین بانک جهانی است.

به گفته صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، با تدابیر جدید، نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها می توانند مطابق برنامه ریزی های قبلی به رقابت های انتخاباتی ادامه دهند.

عبدالله عبدالله در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، که در روز ۱۶ فروردین ماه برگزار شد، ۱۴% از نزدیک ترین رقیب خود اشرف غنی احمدزی جلوتر بود، اما نتوانست حدنصاب لازم را احراز کند و در نتیجه انتخابات به دور کشیده شد که قرار است روز شنبه ۲۴ خرداد ماه برگزار شود.
XS
SM
MD
LG