لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

آسوشیتدپرس: طالبان به دومین شهر افغانستان حمله کردند


تصویری آرشیوی از نیروهای امنیتی افغانستان در جریان درگیری با طالبان در ولایت قندوز
تصویری آرشیوی از نیروهای امنیتی افغانستان در جریان درگیری با طالبان در ولایت قندوز

یک مقام رسمی افغانستان اعلام کرد که طالبان روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه به دومین شهر در این کشور حمله کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی پلیس استان بغلان گفت که نبرد و درگیری مسلحانه در حومه پلخمری، مرکز این ولایت ادامه دارد. هنوز از تعداد تلفات احتمالی گزارشی در دست نیست.

این حمله پس از حمله طالبان به شهر قندوز، یکی از بزرگترین شهرهای افغانستان در روز شنبه انجام شده که دست کم ۱۶ کشته و ۱۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

رئیس شورای استانی بغلان درباره حمله امروز گفت که «طالبان در مناطق مسکونی است و با نیروهای امنیتی افغانستان در نبرد است. ما نیاز به نیرو داریم تا قبل از وخیم شدن اوضاع به منطقه بیایند.»

به گفته این مقام استان بغلان «اگر طالبان وارد شهر شود، مقابله با آن‌ها بسیار دشوار خواهد شد. نیروهای امنیتی در برخی از پست‌های بازرسی بدون مقاومت گریخته‌اند.»

استان بغلان که امروز مورد حمله قرار گرفته است، در ۲۳۰ کیلومتری شمال کابل قرار دارد.

حمله به استان بغلان ساعاتی پس از آن صورت گرفت كه پس از حمله طالبان قندوز، زلمی خلیل‌زاد نماینده آمریكا در مذاکرات صلح در دوحه به طالبان هشدار داده بود که «خشونتی مانند این باید متوقف شود.»

آقای خلیل‌زاد امروز یکشنبه به کابل سفر کرده است تا دولت مرکزی افغانستان را از جزئیات مذاکرات و توافقی که هنوز نهایی نشده آگاه سازد. نماینده آمریکا و طالبان تایید کردند که آخرین دور مذاکرات به پایان رسیده است.

دور نهم مذاکرات صلح که از ۳۱ مرداد بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، و نمایندگان این گروه اسلامگرای افراطی در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شده بود ، روز یکشنبه ۱۰ شهریور به پایان رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG