لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

پایان مذاکرات با طالبان در دوحه؛ نماینده آمریکا: در آستانه توافق هستیم


نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان از پایان گفت‌وگوها با طالبان در دوحه خبر داد و اعلام کرد که امروز یکشنبه «برای مشورت» به کابل سفر می کند.

زلمی خلیل‌زاد روز یکشنبه ۱۰ شهریور در یک پیام توئیتری نوشت که «ما این دور از گفتگوها با طالبان را در دوحه به پایان رسانیدیم. من، برای مشورت، امروز به کابل سفر خواهم نمود.»

نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان همچنین در توئیتی دیگر نوشت که «ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و بااقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.»

پیشتر گزارش شده بود که در صورت توافق آمریکا و طالبان، هزاران نیروی آمریکایی افغانستان را ترک می کنند و فقط نیروی نظامی کوچکی باقی خواهد ماند.

همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۷ شهریور اعلام کرده بود که آمریکا در نظر دارد شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان را از ۱۴ هزار نفر به ۸ هزار و ششصد نفر کاهش دهد و بعد از آن در مورد کاهش بیشتر نیروها تصمیم‌گیری خواهد شد.

در عین حال پرزیدنت ترامپ گفت که آمریکا به «حضور اطلاعاتی سطح بالای» خود در افغانستان ادامه خواهد داد.

دور نهم و بسیار حساس این مذاکرات از ۳۱ مرداد بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، و نمایندگان این گروه اسلامگرای افراطی در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شده بود و احتمال می‌رفت این دور از مذاکرات با حصول به یک توافق صلح و پایان ۱۸ سال جنگ در افغانستان همراه شود.

طالبان نیز پیشتر اعلام کرده بودند که انتظار دارند مذاکرات این گروه با آمریکا برای صلح در افغانستان در روزهای آینده به نتیجه برسد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG