لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

طالبان دو تن از فرماندهان رزمی خود را به سمت‌های مهم حکومتی منصوب کردند


یک پیکارجوی طالبان (راست) در هرات - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱
یک پیکارجوی طالبان (راست) در هرات - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱

طالبان روز سه شنبه ۳۰ شهریور با اعلام چندین حکم انتصاب، دو فرمانده نظامی باسابقه آن گروه را به عنوان معاونان وزارتخانه‌های مهم حکومت‌شان در افغانستان معرفی کردند.

به گزارش رویترز،‌ ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ملا عبدالقیوم ذاکر و صدر ابراهیم را به ترتیب به عنوان معاون وزیر دفاع و معاون وزیر کشور طالبان معرفی کرد. هر دو نفر از مناطق جنوبی آن کشور که خاستگاه طالبان است، آمده‌اند.

پیشتر انتظار می‌رفت که این دو سمت‌های مهمی را در دولت جدید بر عهده بگیرند، اما نام آنها در فهرست اصلی وزیران حکومت طالبان اعلام نشده بود. پیشتر در گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره فرماندهان جنگ وفادار به ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان، نام این دو نفر در شمار کسانی که بر رهبری طالبان فشار می‌آوردند تا جنگ علیه دولت وقت افغانستان را تشدید کند، آمده بود.

با صدور این احکام انتصاب، شمار چهره‌های افراطی در گروه اصلی وزیران طالبان - شامل افرادی مانند سراج الدین حقانی، رئیس شبکه پیکارجوی حقانی و مسئول حملات پی‌در‌پی به اهداف غیرنظامی - افزایش می‌یابد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، اوایل ماه جاری به طالبان هشدار داد که عملکرد آنها، و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آتی جامعه جهانی در قبال آنها خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز با تاکید بر اهمیت رعایت حقوق اقشار مختلف جامعه افغانستان، برداشتن تحریم‌های وضع شده علیه طالبان را منوط به رفتار آنها در آینده دانسته است.

آقای بلینکن در سخنان آغازین خود در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان درباره افغانستان نیز گفت که مشروعیت و حمایتی که طالبان از جامعه جهانی طلب می‌کند، به رفتار آنها بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG