لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

بيست و سومين سالگرد عقب نشينی شوروی سابق از افغانستان


بيست و سومين سالگرد عقب نشينی شوروی سابق از افغانستان
بيست و سومين سالگرد عقب نشينی شوروی سابق از افغانستان

طالبان با استفاده از بيست و سومين سالگرد عقب نشینی اتحاد شوروی سابق از افغانستان به طعنه زدن به آمريکا پرداخت و اعلام کرد که نيروهای اين کشور با همان سرنوشت روبرو هستند.

در یک بیانیه که در روز چهارشنبه از طريق ايميل به رسانه ها فرستاده شد، طالبان اعلام کرد: «به مناسبت اين سالگرد، آمریکاییان خودخواه باید از آن شکست شرم آور یاد بگیرند و دیگر به مبارزه بی معنی با افغان های متعصب ادامه ندهند.»

در اين بيانيه همچنين آمده است: «امروز متجاوزان اشغالگر آمریکایی و متحدان آن در ائتلاف با همان شکستی مواجهند که اشغالگران روسی در گذشته با آن مواجه شدند.»

سالگرد عقب نشينی شوروی سابق از افغانستان به عنوان يک تعطیل عمومی در اين کشور جشن گرفته می شود. کانال های تلویزیونی بارها فیلم هايی از عقب نشینی ارتش شوروی از سراسر مرز، در ۲۳ سال پیش را نشان دادند.

اتحاد شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ ميلادی به افغانستان جهت برپايی یک دولت کمونیستی با رياست جمهوری نور محمد تره کی حمله کرد. یک دهه بعد خروج ارتش شوروی، منجر به فروپاشی رژیم کمونیستی و یک جنگ داخلی در افغانستان گرديد که راه را برای ظهور طالبان به قدرت در سال ۱۹۹۶ ميلادی هموار کرد.

ائتلاف به رهبری آمريکا در اواخر سال ۲۰۰۱ ميلادی به افغانستان برای سرنگونی اسلام گرایان تندرو و دستگيری رهبر القاعده، اسامه بن لادن پس از حملات يازدهم سپتامبر همان سال علیه آمريکا حمله کرد.

ائتلاف، که حدود ۱۳۰ هزار سرباز در افغانستان دارد، در حال برنامه ریزی برای خروج از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ ميلادی و واگذاری مسوليت های امنیتی به افغان هاست.

XS
SM
MD
LG