لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

دست کم ۲۹ کشته در انفجار انتحاری در یک مسجد شیعیان در افغانستان


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یک بمبگذار انتحاری روز جمعه با نفوذ به صف نمازگزاران در یک مسجد شیعیان در شرق افغانستان و فعال کردن جلیقه انفجاری خود، جان دست کم ۲۹ نفر را گرفت و بیش از ۸۰ نفر را زخمی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حمله زمانی انجام شد که مردم برای نماز جمعه به مسجد «خواجه حسن» شهر گردیز، مرکز استان پکتیکا، رفته بودند و بمب در ورودی مسجد شناسایی نشد.

راز محمد مندوزی از مقام‌های پلیس پکتیا در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت دو مهاجم انتحاری هنگام نماز جمعه وارد مسجد شدند و پس از تیراندازی، خود را در میان نمازگزاران منفجر کردند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه به نقل از منابع محلی نوشت که یک مهاجم دیگر نیز در مسجد حضور داشت، که اندکی پیش از انفجار اقدام به تیراندازی به سمت مردم کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان در توئیتر دست داشتن این گروه در حمله را رد کرد. اما گروه افراطی داعش در چند سال گذشته مراکز اقلیت مسلمان شیعه در افغانستان را هدف حملات خود قرار داده بود.

داعش که از حدود چهار سال پیش و اندکی پس از پیشروی‌های سریع خود در عراق و سوریه در شرق افغانستان نیز فعال شد، به روشنی تهدید کرده است مساجد شیعیان را هدف حمله قرار خواهد داد.

داعش پیشتر مسئولیت حملاتی علیه مساجد اهل تشیع در شهرهای کابل و هرات را بر عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG