لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

جرگه صلح افغانستان در کابل تشکیل می شود


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای میزبانی کنفرانس سه روزه ای در کابل آماده می شود، با این امید که یک اجماع ملی را در جهت پایان گرفتن نزدیک به ۹ سال جنگ فراهم آورد.

کنفرانس، که جرگه صلح نام دارد، روز چهارشنبه با حضور ۱۶۰۰ نماینده زیر یک چادر بسیار بزرگ دارای تهویه مطبوع برگزار خواهد شد. آنها هر بخشی از جامعه افغانستان، از جمله رهبران عشایری، ولایتی و مذهبی را در بر می گیرند.

طالبان به جرگه دعوت نشده اند. با این حال برخی از نمایندگان ممکن است هواداران طالبان باشند.

طالبان، که در پی حمله نیروهای ائتلاف بفرماندهی آمریکا در سال ۲۰۰۱ از قدرت برکنار شد، گفته است تا سربازان خارجی از افغانستان خارج نشوند در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.

در جریان برگزاری جرگه، هزاران نفر ازنیروهای امنیتی در سراسر کابل مستقر خواهند بود.

سفارت آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای حمایت خود را از جرگه ابراز داشت. پرزیدنت اوباما برای کمک به شکست دادن شورش رو به گسترش طالبان، ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان اعزام کرده است، اما می گوید خارج ساختن آنها را از نیمه ژوئیه ۲۰۱۱ آغاز می کند.

در این میان، نیروهای افغان، با حمایت ناتو، یک ناحیه دور افتاده در نزدیکی مرز پاکستان را که طالبان هفته پیش تصرف کردند، باز گرفته اند.

نیروی بین المللی کمک امنیتی می گوید نیروها کنترل ناحیه «برگ متال» در ایالت نورستان را بدون شلیک یک گلوله بدست گرفتند.

نیروهای دولت افغانستان هفته پیش به دنبال سرازیر شدن صدها نفر از نیروهای طالبان از پاکستان به نورستان، برگ متال را ترک کردند.

XS
SM
MD
LG