لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

مذاکرات کرزی و شریف درباره پیشبرد صلح و توسعه


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با نواز شریف نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و درباره پیشبرد مذاکرات مستقیم صلح با شورشیان طالبان با وی مذاکره کرد.
آقای کرزی به خبرنگاران گفت او بر تلاشهای مشترک دو طرف برای مقابله با افراطگرایان و ترویج صلح و ثبات در مرزهای دو طرف تاکید کرده است.

آقای شریف می گوید در این دیدار بر حمایت «قوی و خالصانه» خود از صلح در افغانستان و روند آشتی در این کشور حمایت کرده است. آقای شریف افزود این تلاشها باید از سوی افغان ها هدایت و رهبری شود.

مذاکرات روز دوشنبه همچنین بر روابط دوجانبه تجاری، اقتصادی، انرژی و ارتباطات نیز متمرکز بود.
رهبران دو کشور همچنین بر امضای قرارداد همه جانبه میان وزرای امور مالی خود برای سرعت بخشیدن به روابط اقتصادی دوجانبه و پروژه های توسعه نظارت کردند.

قصد آقای کرزی از این سفر کسب حمایت پاکستان در پایان دادن به جنگ ۱۲ ساله با طالبان از طریق مذاکرات مستقیم با شورشیان است.
دیدار دو روزه آقای کرزی از افغانستان نخستین تماس مستقیم وی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان از زمان آغاز کار او در ماه ژوئن گذشته است.

تنش میان افغانستان و پاکستان سالهاست ادامه دارد زیرا افغانستان پاکستان را متهم می کند که به شورشیان طالبان پناه می دهد و به آنها یاری می رساند که به نیروهای محلی افغانستان و امریکا حمله کنند. پاکستان دائما این اتهام ها را انکار می کند.

بسیاری از تحلیلگران می گویند درخواست کرزی از پاکستان برای کمک به پایان دادن جنگ در افغانستان احتمالاً قبل از خروج برنامه ریزی شده نیروهای امریکا و ناتو از افغانستان در دسامبر ۲۰۱۴ تشدید خواهد شد.

مقامهای افغان می گویند آقای کرزی در این سفر همچنین از پاکستان خواهد خواست زندانیان افغان در این کشور، از جمله ملا عبدالغنی برادر، یکی از معاونان فرماندهی سابق طالبان را آزاد کند.
اعتقاد بر این است که این معاون فرمانده طالبان در سال ۲۰۱۰ تلاش کرد به طور مستقل با افغانستان به مذاکرات صلح بپردازد، اما مقامهای پاکستان وی را هنگام سفر به این کشور بازداشت کردند.
قبل از سفر آقای کرزی به پاکستان، وزارت امور خارجه پاکستان این سفر را نشانه ای دانست که هر دو کشور خواهان بهبود روابط هستند.
آقای کرزی در ماه ژوئن از مشارکت در مذاکرات امنیتی با شرکت دیپلماتهای امریکا و نمایندگان طالبان در دوحه سرباز زد، و گفت طالبان گروهی شورشی اند، نه یک دولتی که خواهان آشتی است.
XS
SM
MD
LG