لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

کرزی برای مذاکرات صلح به پاکستان می‌رود


حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه به پاکستان می رود تا با نواز شریف، نخست وزیر تازه انتخاب شده پاکستان ملاقات کند.

آقای کرزی قرار است در این سفر خواستار کمک پاکستان برای ایجاد مذاکره میان مذاکره کنندگان افغان و نمایندگان طالبان شود.

رهبران افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از فرماندهان طالب می کنند و می گویند سازمان جاسوسی پاکستان با تسهیل رفت و آمد میان مرزی نیروهای طالبان حملات آنان به نیروهای محلی افغانستان و نیروهای ائتلاف را تسهیل می کنند. پاکستان این اتهامات را رد می کند.

محمد عمر داودزی، سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته است که با آن که افغانستان و طالبان در حوزه امنیت پیشرفتی نداشتند، اما توانسته اند روابطشان را در زمینه های دیگر تسهیل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می گوید دیدار آقای کرزی نشاندهنده تمایل دو طرف به بهبود روابط است.

مقامات افغان در کابل می گویند آقای کرزی در مذاکراتش با رهبران پاکستان خواسته اش مبنی بر آزادی زندانیان افغانستان، از جمله ملا عبدالغنی برادر، از زندان های پاکستان را تکرار خواهد کرد. او یکی از معاونان فرمانده طالبان است. و گفته می شود که به طور مستقل وارد مذاکرات صلح با مقامات افغان شده بود.

پاکستان می گوید در ماه ژوئن، و در چارچوب طرح صلح آمریکا، به ده ها نماینده طالبان کمک کرده تا برای افتتاح دفتر سیاسی به قطر سفر کنند.

اما روند پیشرفت افتتاح دفتر طالبان در قطر و همچنین مسئله ورود آمریکا و طالبان به مذاکرات مستقیم خشم آقای کرزی را برانگیخت و او را به تحریم روند صلح تحریک کرد.

حال مقامات افغان از پاکستان می خواهند تا با استفاده از نفوذشان مذاکرات مستقیم میان نمایندگان طالبان و اعضای شورای صلح دولت افغان را میسر سازند.

XS
SM
MD
LG