لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

افغانستان: ۱۳۵ پیکارجوی مرتبط با داعش کشته شدند


پلیس مرزبان افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان
پلیس مرزبان افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان

مقامات شرق افغانستان می گویند نیروهای امنیتی بیش از ۱۳۵ پیکارجوی مرتبط با "دولت اسلامی" از جمله فرماندهان ارشد این گروه را کشتند و تعداد بیشتری از پیکارجویان را زخمی کردند.

آنها می گویند این تلفات طی چند روز عملیات زمینی و هوایی در نزدیکی مرز پاکستان به داعش وارد شد.

درگیری ها در منطقه کوت، در ولایت ننگرهار در روز یکشنبه کاهش یافت اما عملیات جستجو و پاکسازی منطقه همچنان ادامه دارد. مقامات محلی نظامی و غیرنظامی می گویند که دست کم ۱۲ نیروی امنیتی افغان نیز در درگیری ها کشته و ۱۸ نفر از آنها نیز مجروح شدند.

سلیم قندوزی، والی ننگرهار به خبرنگاران در جلال آباد مرکز این ولایت گفت درگیری ها در کوت اواخر روز پنجشنبه آغاز شد. او گفت حدود ۶۰۰ نفر از افراد به شدت مسلح که با داعش مرتبط بودند، به پاسگاه های امنیتی در مناطق دور افتاده حملاتی هماهنگ کردند.

منطقه کوت، نزدیک مرز پاکستان است که خود شاهد حضور فعال گروه های مختلف پیکارجوی اسلامگرا است.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، شاهدان می گویند درگیری های چند روز پیش غیرنظامیان را وادار کرد که به مناطق امن فرار کنند و خانواده های بیشتری هنوز سعی دارند که از مناطق جنگی دور شوند.

بیرون از منطقه اچین، در همسایگی منطقه کوت در ولایت ننگرهار، این اولین درگیری عمده میان پیکارجویان داعش و نیروهای افغان به شمار می رود. گمان می رود پیکارجویان متحد با داعش در اچین پایگاه منطقه ای خود را مستقر کرده اند.

سخنگوی نظامیان آمریکا در کابل می گویند که نیروهای آمریکایی ویژه مقابله با تروریسم، در حال کمک به نیروهای افغان برای جلوگیری از نفوذ رو به افزایش داعش در افغانستان هستند.

XS
SM
MD
LG