لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

شکست داعش از طالبان در شمال افغانستان؛ ۱۵۰ داعشی تسلیم نیروهای دولتی شدند


عکس آرشیوی از پیکارجویان طالبان
عکس آرشیوی از پیکارجویان طالبان

بیش از ۱۵۰ پیکارجوی داعش، پس از شکست در برابر نیروهای طالبان در استان جوزجان در شمال غرب افغانستان، خود را به نیروهای امنیتی دولتی تسلیم کردند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه از قول مقام‌های دولتی و مسئولان طالبان ضمن اعلام این خبر نوشت، شکست داعش ضربه سنگینی برای آن گروه محسوب می‌شود.

دو گروه اسلامگرای افراطی داعش و طالبان، که عمدتا در شمال با هم می‌جنگند، از دو هفته پیش در دو شهرستان درزاب و قوش تپه درگیر شدند که تلفات سنگینی هم داشت.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت: «پدیده شیطانی داعش بطور کامل (در منطقه) محو شد و مردم از شر آنها در استان جوزجان افغانستان خلاص شدند.»

به گفته او ۱۵۰ داعشی در جریان درگیری‌های اخیر کشته شده و ۱۳۰ عضو آن گروه هم به اسارت طالبان در آمده‌اند، و بقیه هم خود را تسلیم نیروهای دولتی کرده‌اند.

مقام‌های دولت افغانستان می‌گویند ۱۵۲ پیکارجوی داعش که در مناطق درزاب و قوش تپه مستقر بودند، صبح چهارشنبه خود را به نیروهای امنیتی دولتی تسلیم کرده‌اند.

داعش از چهار سال پیش، چند ماهی پس از ظهور در عراق و سوریه، برای نخستین بار در شرق افغانستان فعال شد و علاوه بر نیروهای دولتی با طالبان نیز می‌جنگد.

طبق برآورد ژنرال جان نیکلسون فرمانده ناتو در افغانستان، حدود ۱۵۰۰ داعشی در آن کشور حضور دارند، که بیشتر در شرق و بخش‌هایی از جوزجان در شمال هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG