لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

نماینده ویژه رئیسی: طالبان با سنجش سطح آب هیرمند توسط ایران موافقت کرد


سد کجکی رودخانه هیرمند افغانستان (آرشیو)
سد کجکی رودخانه هیرمند افغانستان (آرشیو)

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان و سفیر جمهوری اسلامی در کابل، گفت طالبان با سفر هیئت فنی ایران به منطقه برای سنجش سطح آب رودخانه هیرمند موافقت کرده است.

کاظمی قمی، روز شنبه ۲۷ خرداد، در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت مذاکرات با طالبان در مورد حقابه هیرمند به خوبی پیش می‌رود.

او گفت: «موافقت‌هایی صورت گرفته که متخصصان ما منطقه را ببینند و زمینه‌‌ساز شود برای اینکه انشاالله این آب رها شود.»

به گفته سفیر ایران، بر اساس بند پنجم معاهده سال ۱۳۵۱ توزیع آب هیرمند بین افغانستان و ایران، هیئت ایرانی می‌تواند سطح آب هیرمند را از نزدیک رصد کند.

نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان و سفیر این کشور در کابل افزود این هیئت تا یک ماه دیگر از منطقه بازدید خواهد کرد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان گفت که دستگاه تعیین سطح سد کجکی که قبلاً آسیب دیده بود، اکنون به گفته مقامات طالبان آن دستگاه دوباره فعال شده است.

کاظمی قمی این اظهارات را پس از آن بیان کرد که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۲۲ خرداد در تهران گفت که در گفتگوی یک هیات ایرانی با مقامات طالبان در افغانستان پیشرفت شده و توافق صورت گرفته که طالبان گام‌های جدیدی در این زمینه بردارند.

وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد اظهارات این مقام ایرانی اظهار نظری نکرده است، اما مقامات وزارت انرژی و آب حکومت طالبان گفته‌اند که در نشست‌های نوبتی با مقامات ایران گفتگوهایی صورت گرفته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، ماه گذشته به افغانستان هشدار داد و خواستار دریافت حقابه ایران از هیرمند شده بود.

رئیسی گفته بود: «به حاکمان افغانستان می‌گویم این مطلب را عادی تلقی نکنند و موضوع ‏را جدی بدانند، اخطار می‌دهم حق مردم سیستان و مردم سیستان و بلوچستان را سریعتر بدهند.»

در واکنش به آن، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان گفته بود که افغانستان به موافقتنامه سال ۱۳۵۱ میان دو کشور متعهد است و مقامات ایرانی نباید سر و صدا کنند.

این مقام حکومت طالبان گفته بود: «از حکومت ایران می‌خواهیم که موضوع حیاتی آب را سیاسی نکنند و بهتر است چنین مسایلی را به جای سر و صداهای مطبوعاتی از راه تفاهم و گفتگو‌های رو در رو حل نماییم.»

معاهده مربوط به آب رود هیرمند بین دولت وقت ایران و دولت افغانستان شامل ۱۲ماده و دو پروتکل‌ ضمیمه است که در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ در کابل به امضا رسیده است.

براساس این توافق، افغانستان باید سالانه ۸۲۰ میلیون متر‌مکعب از آب هیرمند را به سمت ایران روان کند.

XS
SM
MD
LG