لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

نارندرا مودی و اشرف غنی سد سلما افغانستان را افتتاح کردند


نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان در سفر خود به افغانستان به همراه اشرف غنی رئیس جمهوری آن کشور در مراسم بهره برداری از سد سلما، موسوم به سد دوستی هند و افغانستان شرکت کرد.

سد دوستی افغانستان و هندوستان که سدی برق آبی ست، با هزینه تقریبا سیصد میلیون دلار و با کمک های دهلی نو ساخته شده و آخرین نماد سرمایه گذاری اقتصادی بلند مدت هندوستان در افغانستان است.

سد سلما در استان هرات ساخته شده و بزرگترین پروژه تولید برق در چهار دهه گذشته در افغانستان ست.

نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان در مراسم گشایش این سد گفت: "این سد از آجر و سیمان ساخته نشده، بلکه از ایمان به دوستی و کرامت افغان‌ها و هندی‌ها بنا شده است. همچنین در این لحظه غرورآفرین، با اندوه اما تقدیر از قربانیانی یاد می کنیم که جان خود را برای آینده بهتر افغانستان فدا کردند."

سد سلما که مقدمه ساخت آن از چهل سال پیش آغاز شد، بر روی رودخانه هریرود در افغانستان احداث شده است. این سد ذخیره آب و کمک به آبرسانی، بخشی از برق شهر هرات را نیز تولید می کند.

اشرف غنی رئیس جمهوی افغانستان نیز این سد را نماد روابط کابل و دهلی نو دانست.

گشایش سد دوستی روی بند سلما در افغانستان در حالی است که ایران خواستار توافق با افغانستان بر سر سهمیه رودخانه هریرود است. موضوع توافق بر سر اختلافات آبی میان ایران و افغانستان در دیدار اشرف غنی با آیت الله خامنه‌ای در سفر اخیر رئیس جمهوری افغانستان به ایران مورد گفت و گو قرار گرفت. حال با گشایش این سد در منطقه سلما به نظر می‌رسد جریان آب رودخانه هریرود به سمت ایران باز هم کاهش پیدا کند.

XS
SM
MD
LG