لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

تعهد آمریکا به افغانستان


از زمان امضای توافقنامه مشارکت استراتژیک دریک سال پیش، آمریکا وافغانستان در اجرای انتقال ها و دگرگونی های امنیتی، سیاسی و اقتصادی که درافغانستان جریان دارد پیشرفت کرده اند.
باراک اوباما گفت توافقنامه مشارکت استراتژیک «نوع جدید رابطه بین دوکشور ما را مشخص می سازد – آینده ای که درآن افغان ها مسئول امنیت کشورشان هستند، و ما رابطه ای برابربین دو کشور مستقل وحاکم را تقویت می کنیم؛ آینده ای که در آن جنگ پایان گیرد و فصل تازه ای آغاز شود.»


برای ارزیابی پیشرفت هایی که تا کنون صورت گرفته، ویلیام برنز قائم مقام وزیر امورخارجه آمریکا و دکتر زالمای رسول وزیر امور خارجه افغانستان اخیرا در دومین جلسه کمیسیون دو جانبه آمریکا – افغانستان با یکدیگر ملاقات کردند.

برنز گفت هر دوکشور در مسیر انتقال مسئولیت های امنیتی به افغانستان تا پایان 2014 حرکت می کنند. نیروهای افغان هم اینک رهبری 90 درصد تمام عملیات رزمی را برعهده دارند و باید این رقم تا اواخرسال جاری به 100 درصدبرسد.

انتقال موفقیت آمیز امنیت به یک دگرگونی سیاسی موفقیت آمیز ارتباط دارد، بنابراین حیاتی است انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در آوریل 2014 برگزار شود، شفاف، معتبر و فراگیر باشد. به این دلیل است که آمریکا از روند انتخابات افغانستان بدون حمایت ازکاندیدای خاصی پشتیبانی می کند. به سهم خود، مقامات افغان متعهد شده اند به تهیه برنامه هایی برای تامین امنیت انتخابات شتاب بخشند و برامکانات دسترسی تمام رای دهندگان واجد صلاحیت، از جمله زنان به حوزه های اخذ رای بیافزایند.

روند آشتی به رهبری افغانستان نیز برای انتقال به عنوان ابزاری جهت پایان گرفتن خشونت و تضمین ثبات با دوام در افغانستان و منطقه اساسی است. به این دلیل، آمریکا قاطعانه از مذاکرات بین شورای عالی صلح و اعضای مجاز طالبان حمایت می کند.

افغانستان درحالی که پیش می رود، با یک انتقال اقتصادی بسوی خود کفایی و توسعه بخش خصوصی نیز روبرو است. افزون براین، توسعه اقتصادی منطقه ای برای مسلم شدن تبدیل افغانستان به یک بخش ثابت، امن و موفق آسیا مهم است.
پرزیدنت اوباما یک سال پیش به مردم افغانستان قول داد آنها در حالی که روی پای خود می ایستند تنها نخواهند بود. ویلیام برنز آن وعده را در سخنانی در کمیسیون دو جانبه بازتاب داد و گفت «آمریکا و بسیاری دیگر با شما خواهند بود. ما راهی دراز پیموده ایم، قربانی های زیادی داده ایم،و سخت کارکرده ایم، بیشتر از آنچه که حالا بتوانیم باز گردیم.»
XS
SM
MD
LG