لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خود را از شرکت در انتخابات خارج کرد


عبد الله عبدالله، کاندیدای جناح مخالف در افغانستان، می گوید که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد. این تصمیم مشکلات سیاسی جدیدی را برای انتخابات افغانستان که تنها شش روز به برگزاری آن باقی مانده است به وجود آورده است.

علیم صدیق، سخنگوی سازمان ملل متحد در افغانستان، می گوید چگونگی برخورد با مسئله دور دوم انتخابات بر عهده مقام های افغانستان است که در حال حاضر تنها یک کاندیدا که آقای کرزی است بیشتر ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات برگزار کننده انتخابات اعلام کرده اند که رأی گیری ها تنها با شرکت یک کاندیدا انجام خواهد گرفت.

وحید عُمر، سخنگوی ستاد مبارزات انتخاباتی حامد کرزی، گفت که دور دوم انتخابات، به رغم تصمیم آقای عبدالله بر گزار خواهد شد.

عبدالله عبدالله درخواست کرده بود که چندین نفر از مقام های بلند پایه کمیسیون برگزاری انتخابات که ظاهراً در تقلب های گسترده رأی گیری های بیستم ژانویه دست داشتند برکنار شوند ولی پرزیدنت کرزی چنین اقدامی را تأیید نکرد.

آقای عبدالله تصمیم خود را برای کناره گیری از انتخابات دور دوم در گردهم آیی رهبران قبیله ای و پشتیبانان خود که روز یکشنبه برپا شده بود و از تلویزیون افغانستان نیز پخش شد، اعلام کرد. وی گفت انتخابات شفاف بدون تغییراتی که وی درخواست کرده است امکان پذیر نخواهد بود.

وی همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی از پیروان خود درخواست کرد که برای نشان دادن عدم رضایت خود از روند انتخابات دست به تظاهرات خیابانی نزنند.

سفارت آمریکا نیز روز یکشنبه در کابل اعلام کرد که به تعهدات خود برای حمایت از مردم افغانستان در برگزاری روند انتخاباتی بموجب قانون اساسی آن کشور پایبند است و انتظار دارد که همکاری خود را با دولت آینده افغانستان ادامه دهد.

مقامهای آمریکایی میگویند پرزیدنت باراک اوباما نیز در انتظار نتیجه انتخابات هفتم ماه نوامبر در افغانستان است تا تصمیم خود را درباره اعزام و یا عدم اعزام نیروهای بیشتری به افغانستان اعلام کند.

XS
SM
MD
LG