لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

ناآرامی در ولایات شمالی افغانستان و درگیری میان فرماندهان طالبان


یکی از شبه‌نظامیان طالبان. آرشیو
یکی از شبه‌نظامیان طالبان. آرشیو

رسانه‌های افغانستان از روز پنجشنبه اخباری مبنی بر بروز ناآرامی‌هایی در ولایت فاریاب منتشر کردند و امروز جمعه نیز از تجمع اعتراضی گسترده در شهر میمنه مرکز این استان و بروز اختلاف میان فرماندهان طالبان خبر دادند.

ولایت فاریاب از استان‌های شمالی کشور افغانستان محسوب می‌شود که از شمال با ترکمنستان هم‌مرز است.

به دنبال بازداشت مخدوم محمد عالم، از فرماندهان ازبک‌تبار طالبان در شامگاه چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه در شهر مزارشریف و اعتراضات مردمی در روز پنجشنبه به آن، برخی گزارش‌ها حاکی از پایین آمدن پرچم گروه طالبان و کنترل مناطق محلی توسط معترضان بوده و امروز نیز تجمع معترضان ادامه یافته است.

مخدوم عالم، که پیش‌تر فرمانده کمیسیون نظامی طالبان در ولایت فاریاب نیز بوده، به دستور ملا فاضل معاون وزارت دفاع حکومت گروه طالبان بازداشت شده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان تابستان گذشته با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود: «شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب نیز فتح گردید» و در ادامه از در دست گرفتن کامل این شهر و توابع آن توسط طالبان خبر داد. اکنون در کمتر از شش ماه پس از آن و در ژانویه ۲۰۲۲ خبرها حاکی از بروز اعتراضات فراوان و ناآرامی در این استان شمالی و مناطق نزدیک با آن است.

همزمان، رهاپرس در افغانستان گزارش داده که درگیری‌های دو روز اخیر ولایت فاریاب میان مردم و طالبان ازبک‌تبار علیه نیروهای پشتون تبار طالبان، به ولایت سرپل، دیگر استان شمالی این کشور، نیز کشیده شده است.

سخنگوی طالبان پنجشنبه شب دستگیری مخدوم عالم را بدون اعلام دلیل این اقدام تأیید کرد و احمدالله وثیق معاون سخنگوی طالبان نیز روز جمعه گفته است این فرمانده ازبک‌تبار طالبان بر اساس برخی از اطلاعات برای تحقیق دستگیر شده بوده و حالا رها شده ‌است.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان در گزارشی در همین زمینه نوشت: «این نخستین اعتراض علیه طالبان با زور اسلحه در افغانستان بوده است. ازبک‎‌تباران به طالبان خط و نشان کشیده‌اند که هر نوع برخورد قومی با ساکنان شمال را با تظاهرات مدنی و حتی با میل اسلحه پاسخ می‌دهند.»

امرالله صالح، معاون اول محمداشرف غنی رئیس جمهوری سابق افغانستان، نیز در پیامی گفته است «جرقه (اعتراضات) مردمی در شهر میمنه، سبب سقوط این شهر شده» و آن را تبریک گفته است.

همزمان، نقیب‌الله فایق والی سابق فاریاب به روزنامه اطلاعات روز گفت، «حکم جلب صلاح‌الدین ایوبی، مخدوم عالم و قاری وکیل سه روز پیش از سوی طالبان صادر شده بود.»

این مقام پیشین ولایت فاریاب افزوده است: «به قاری صلاح‌الدین و مخدوم عالم گفته شده است که وقتی ارگ را تصرف کردند، پول دزدی شده و همچنین در زمان سقوط حکومت، سلاح‌های زیادی غنیمت گرفتید، اما مقدار کمی به امارت تحویل دادید. طالبان همچنین بر این دو عضو برجسته‌شان اتهام بستند که مردم از آنان شکایت دارند.»

XS
SM
MD
LG