لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شرق افغانستان؛ طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفت


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

بر اثر این انفجار یک کامیون حامل مواد منفجره در نزدیکی دادگاهی در شهر گردیز واقع در شرق افغانستان دست کم پنج نفر کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

به گزارش رویترز، این حمله دو روز پس از کشته شدن ده‌ها نفر در حملاتی به نقاط مختلف افغانستان، از جمله بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز رخ داده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت کشور افغانستان درباره جزئیات حمله روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه گفت که یک خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیکی یک دادگاه نظامی که یک منطقه پر تردد محسوب می شود، در شهر گردیز منفجر شده و احتمالا براثر این انفجار ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

همچنین ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که طالبان مسئولیت این حمله را برعهده داشته است.

از سوی دیگر سخنگوی نظامی در استان پکتیا که شهر گردیز در آنجا واقع شده است، گفت که این حمله با استفاده از یک کامیون پر از مواد انفجاری انجام شده و بر اثر آن پنج نفر کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند.

افزایش خشونت ها و وقوع این حملات در حالی است که اجرای توافق بین دولت ایالات متحده و گروه اسلامگرای طالبان بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ افغانستان پس از نزدیک به ۱۹ سال محسوب می شود.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده،گفته بود که، روند صلح در افغانستان با سرعتی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود و طالبان در کاهش خشونت در آن کشور جنگ‌زده کوتاهی کرده است.

همچنین ایالات متحده «حملات تروریستی وحشتناک» روز سه‌شنبه در افغانستان را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرده است.

در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است که تا هنگامی که کاهش خشونت‌ها دوام نداشته باشد و پیشرفت کافی در اجرای توافق مذاکره شده رخ ندهد، افغانستان از آسیب تروریسم در امان نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG