لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

حمله مسلحانه به یک مسجد در زمان افطار در افغانستان دست‌کم ۸ کشته برجای گذاشت


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

مقامات افغانستان از حمله مسلحانه به یک مسجد در استان پروان در شمال پایتخت افغانستان خبر دادند که منجر به کشته شدن دست کم هشت نمازگزار شده و دست کم پنج نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش رویترز، وحیده شهکار، سخنگوی والی استان پروان در این باره گفت که افراد مسلح ناشناس در هنگام افطار به کسانی که در حال عبادت در مسجد بودند، تیراندازی کرده‌اند.

همچنین وزارت کشور افغانستان نیز حمله به چاریکا در استان پروان را تایید کرده و عامل آن را نیروهای طالبان دانسته است. با این حال طالبان مسئولیت این حمله را رد کرده‌اند.

این حملات در شرایطی است که سازمان ملل متحد نسبت به شدت گرفتن خشونت علیه غیرنظامیان در افغانستان هشدار داده است. هفته گذشته در یک حمله به بخش زایمان یک بیمارستان در کابل دست کم ۲۴ نفر از جمله نوزدان تازه متولد شده‌، کشته شدند.

در پی حملات به این بیمارستان ایالات متحده «حملات تروریستی وحشتناک» در افغانستان را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرده است.

افزایش خشونت ها و وقوع این حملات در حالی است که اجرای توافق بین دولت ایالات متحده و گروه اسلامگرای طالبان بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ افغانستان پس از نزدیک به ۱۹ سال محسوب می شود.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده،گفته بود که، روند صلح در افغانستان با سرعتی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود و طالبان در کاهش خشونت در آن کشور جنگ‌زده کوتاهی کرده است.

در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است که تا هنگامی که کاهش خشونت‌ها دوام نداشته باشد و پیشرفت کافی در اجرای توافق مذاکره شده رخ ندهد، افغانستان از آسیب تروریسم در امان نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG