لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۲

اشرف غنی و عبدالله عبدلله توافقنامه سیاسی امضا کردند


به‌روزرسانی- سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه از امضاء توافقنامه تقسیم قدرت بین اشرف غنی با عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی و رئیس اجرایی دولت افغانستان به منظور پایان دادن به بن بست سیاسی خبرداد.

به گزارش رویترز، صدیق صدیقی، سخنگوی اشرف غنی، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که توافق سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله به امضا رسیده است و افزود که عبدالله عبدالله، شورای مذاکرات صلح با طالبان را رهبری خواهد کرد و اعضای تیم او در کابینه حضور خواهند داشت.

صدیقی اعلام کرد که به زودی جزئیات بیشتری در این باره منتشر خواهد شد. در حال حاضر مشخص نیست که تیم آقای عبدالله مسئولیت کدام وزارتخانه ها را در اختیار خواهد داشت.

پیشتر رویترز روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به نقل از سه منبع مطلع در هر دو طرف نوشت که مذاکرات بر سر تعدادی از پست‌ها همچنان ادامه دارد اما تا عصر امروز یکشنبه احتمالا یک توافق به امضا خواهد رسید.

بنابر این گزارش یکی از منابع مطلع اعلام کرد که هر دو طرف به توافق رسیده‌اند تا براساس آن، هر کدام سهم ۵۰ درصدی در این دولت داشته باشند.

پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۹۸ کمیسیون مستقل انتخابات خبر داد که اشرف غنی برنده این انتخابات است.

اما در روز دوشنبه ۱۹ اسفند در افغانستان دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در دو محل جداگانه برگزار شد. در یکی از این مراسم اشرف غنی و در دیگری عبدالله عبدالله - که هر دو خود را پیروز انتخابات می‌دانند - سوگند ریاست‌جمهوری یاد کردند.

پس از آن وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا مخالف تشکیل هر گونه «دولت موازی» در افغانستان است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار یک توئیت نوشته بود ایالات متحده از افغانستان متحد و مستقل پشتیبانی می‌کند و مخالف تشکیل هرگونه دولت موازی و یا هر‌گونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی است.

همچنین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود که ایالات متحده به تلاش برای تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر طی هفته‌های اخیر میزان خشونت در افغانستان شدت یافته و این کشور شاهد حملاتی در مناطق مختلف خود بوده است. وقوع این حملات در حالی است که اجرای توافق بین دولت ایالات متحده و گروه اسلامگرای طالبان بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ افغانستان پس از نزدیک به ۱۹ سال محسوب می شود.

پیش از این مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده،گفته بود که، روند صلح در افغانستان با سرعتی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود و طالبان در کاهش خشونت در آن کشور جنگ‌زده کوتاهی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG