لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

رییس جمهوری افغانستان جدید ترین حمله مرگبار ناتو را محکوم می کند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله هوایی ناتو در جنوب کشور را، که بنا به گزارش ها در جریان آن ۷ غیر نظامی کشته شدند محکوم کرده است.
دفتر کرزی روز پنجشنبه گفت گزارش های مقامات محلی حاکی است در حمله نیروهای بین المللی در ناحیه «ژاری» در ولایت قندهار ۷ تن، شامل شش کودک، جانسپردند و دو دختر جوان مجروح شدند.

دفتر رییس جمهوری افغانستان می گوید کرزی از شنیدن خبر اندوهگین شد و تیمی را مامور ساخت درباره حادثه تحقیق کند.
ژنرال آمریکایی جان آلن، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو گفت او نیز از این واقعه غمگین است و یاد آور شد که حفاظت از شهروندان افغان در کانون ماموریت اتحادیه قرار دارد.

بخشدار ناحیه به خبرگزاری فرانسه گفت هدف حمله رزمندگان طالبان بود که سرگرم مین گذاری در کنار جاده بودند، اما گلوله ها به محله های مسکونی نزدیک محل برخورد کرد.
مقامات ناتو در بیانیه ای گفتند آنها از اقدامات تهاجمی شورشیان آگاه شده بودند و به آن پاسخ دادند.

مرگ های غیر نظامیان از دیر باز موجب متشنج شدن رابطه بین نیروهای بین المللی و دولت افغانستان بوده است.
پیشتر، در روز پنجشنبه مقامات در غرب افغانستان گفتند ستیزه گران طالبان در حمله به یک کاروان حامل کالا برای نیروهای بین المللی دست کم ۷ گارد محلی را کشتند.
یک سخنگوی والی ولایت فراه گفت شورشیان در حمله حداقل ۹ کامیون را منهدم کردند. پلیس افغان برای مداخله به صحنه رفت.
اسوشیتد پرس بنقل از یک سخنگوی محلی می گوید در حمله سربازان خارجی درگیر نبودند.
در حالی که طالبان مسئولیت حمله را بی درنگ بر عهده نگرفتند، اما حملات به کاروان های ناتو تاکتیک عمده ای در شورش دهساله آنها بوده است.
مسیرهای زمینی عمده برای رساندن تدارکات به افغانستان همچنین از پاکستان می گذرد، در آنجا ستیزه گران اغلب کامیون ها را هدف می گیرند.

XS
SM
MD
LG