لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۹

شرایط باقی ماندن نیروهای آمریکا در افغانستان


کرزی در آغاز نشست چهار روزه لویا جرگه در کابل. ۱۶ نوامبر ۲۰۱۱
کرزی در آغاز نشست چهار روزه لویا جرگه در کابل. ۱۶ نوامبر ۲۰۱۱

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید کشور او به عنوان شرایطی برای مشارکت استراتژیک با ایالات متحده، که بر اساس آن بخشی از نیروهای آمریکا در افغانستان باقی خواهند ماند، می خواهد به حاکمیت و استقلالش احترام گذاشته شود و حمله های شبانه پایان گیرد.

کرزی که روز چهارشنبه در آغاز نشست چهار روزه لویا جرگه در کابل سخن می گفت اظهار داشت وی نمی خواهد نهادهای موازی در امتداد دولت به وجود آیند.

در لویا جرگه، که در میان تدابیر امنیتی شدید در پی تهدیدهای طالبان برای برهم زدن آن تشکیل شده است، بیش از ۲ هزار نفر از سیاستمداران، بزرگان عشایر و رهبران جوامع حضور دارند و قرار است درباره مناسبات با آمریکا و امکان مذاکرات آشتی با طالبان بحث کنند.

کرزی می گوید افغانستان آماده است به ایالات متحده اجازه دهد پس از سال ۲۰۱۴، پایگاه های نظامی در کشور داشته باشد و گفت آنها کمک های مالی و آموزشی برای نیروهای افغان فراهم خواهند آورد.

کرزی همچنین گفت دولت درباره مشارکت های استراتژیک با بریتانیا، فرانسه، استرالیا و اتحادیه اروپا مذاکره می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا ابراز اطمینان کرده است که لویا جرگه «مشارکت نیرومند» بین دو کشور را بار دیگر تایید خواهد کرد.

با این حال، رهبران افغان قصد دارند درباره بهترین راه مقابله با وضعیت امنیتی در کشور که رو به وخامت می رود بحث کنند. آصف رحیمی وزیر کشاورزی روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت آینده افغانستان را فراورده های کشاورزی تعیین خواهد کرد، نه تفنگ.

برخی از تحلیلگران می گویند فساد در دولت، همراه با بی کفایتی و سو مدیریت، تلاش های بازسازی را خنثی می کند و بر نا امنی می افزاید. اما رحیمی تحولات مثبتی می بیند و می گوید وزارتخانه او به رسیدن به یکی از هدف هایش در تولید غذا به اندازه ای که برای تغذیه افغان ها و صادرات کافی باشد نزدیک است.

در این میان، روز چهارشنبه ناتو اعلام کرد سه سرباز آن در دو انفجار جداگانه بمب در کنار جاده ای در جنوب افغانستان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG