لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

ناتو: طرح خروج از افغانستان در مسير خود باقيست


ناتو: طرح خروج از افغانستان در مسير خود باقيست
ناتو: طرح خروج از افغانستان در مسير خود باقيست

سازمان ناتو اعلام کرد که طرح تحويل مسئوليت های امنيتی به دولت افغانستان در مسير خود باقيست. اين در حالی است که صدها افغان روز پنجشنبه در تظاهراتی در آستانه دهمين سالگرد حمله تحت رهبری آمريکا، در خیابان های کابل خواهان خروج فوری نیروهای بین المللی شدند.

دبیر کل سازمان ناتو، آندرس فوگ راسموسن، روز پنجشنبه گفت به اعتقاد او روند انتقال در مسیر درست پیش می رود و منحرف نخواهد شد.

نيروهای ائتلاف، انتقال مسئولیت های امنیتی به ارتش و پلیس افغانستان را در یک روند تدریجی، که شاهد خروج تمام سربازان رزمی خارجی از اين کشور تا پایان ۲۰۱۴ ميلادی خواهد بود، آغاز کرده اند. راسموسن گفت سازمان ناتو بعد از اين تاريخ به حمايت و بويژه آموزش نيروهای افغان ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رويترز وزير دفاع آمريکا، لئون پانتا در جلسه وزيران اتحاديه ناتو در بروکسل گفت با اينکه آمريکا حضور نيروهای خود را در افغانستان کاهش می دهد، ولی بخشهای مهم از جمله گروه های تخليه پزشکی، هليکوپترها و منابع جمع آوری اطلاعاتی که مورد نياز هم پيمانان و ائتلاف است، در جای خود باقی خواهند ماند.

در حال حاضر بیش از ۱۳۰ هزار سرباز بین المللی، که اکثر آنها آمریکایی هستند، در افغانستان حضور دارند.

در همین حال تظاهرکنندگان در پايتخت افغانستان با پلاکاردهایی که همراه داشتند حمله آمریکا و متحدانش را مسئول کشتار غیر نظامیان دانستند و آن را محکوم کردند. در جریان راه پیمایی برخی از معترضین پرچم امریکا را آتش زدند.

تظاهرات بمناسبت دهمين سالگرد تهاجم به افغانستان در دهم اکتبر ۲۰۰۱ ميلادی که باعث سرنگونی رژیم طالبان شد، انجام گرديد.

XS
SM
MD
LG