لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

افغانستان، ۱۰ سال پس از آغاز جنگ با طالبان


افغانستان، ۱۰ سال پس از آغاز جنگ با طالبان
افغانستان، ۱۰ سال پس از آغاز جنگ با طالبان

۷ اکتبر ۲۰۰۱ - جرج بوش رییس جمهوری آمريکا دستور حملات هوایی علیه افغانستان را که طالبان برآن حکومت می کرد در پاسخ به پناه دادن اوسامه بن لادن رهبر القاعده، مغز متفکر حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک، واشنگتن و پنسیلوانیا، صادر می کند.

۱۳ نوامبر ۲۰۰۱- اتحادیه ضد طالبان در شمال افغانستان کابل را از تصرف نیروهای طالبان خارج می کند.

۵ دسامبر ۲۰۰۱- جناح های افغان در بن قرار دادی برای تشکیل یک دولت موقت برهبری حامد کرزی رهبر قبایلی پشتون امضا می کنند.

ژوئن ۲۰۰۲- افغانستان یک لویا جرگه از رهبران قبایل تشکیل می دهد که کرزی را بعنوان رییس دولت موقت انتخاب می کند.

۹ اکتبر ۲۰۰۴ - افغانستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند و حامد کرزی را بعنوان نخستین رهبری که به گونه ای دمکراتیک برگزیده شده است انتخاب می کند.

۵ اکتبر ۲۰۰۶ - نیروی بین المللی کمک امنیتی ناتو – آیساف – مسئولیت امنیت در سراسر افغانستان را بر عهده می گیرد.

۱۲ ژوئن ۲۰۰۸ - اعانه دهندگان بین المللی در کنفرانس پاریس ۲۰ میلیارد دلار کمک برای افغانستان تعهد می کنند اما می گویند کابل باید کار بیشتری برای مبارزه با فساد انجام دهد.

۱۷ فوریه ۲۰۰۹ - باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا دستور می دهد ۱۷ هزار سرباز بیشتر برای جنگ با شورش رو به گسترش طالبان به افغانستان اعزام شوند.

۲۷ مارس ۲۰۰۹ – اوباما برنامه ای را برای اعزام ۴ هزار سرباز آمريکایی دیگر جهت آموزش نیروهای امنیتی افغانستان اعلام می کند.

۲۰ اوت ۲۰۰۹ – افغانستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند، مقامات افغان می گویند کرزی با بیش از ۵۰ درصد رای ها برنده شده است.

اکتبر ۲۰۰۹ – تحقیق به سرپرستی سازمان ملل متحد در باره اتهام تقلب در رای گیری نتیجه گیری می کند که کرزی کمتر از ۵۰ درصد کسب کرد، به این معنا که او باید در انتخابات دور دوم با عبداله عبداله روبرو شود.

نوامبر ۲۰۰۹ – عبداله از رقابت خارج می شود و می گوید دولت به درخواست های او عمل نکرده است. کرزی دوباره انتخاب می شود.

اول دسامبر ۲۰۰۹ - اوباما دستور می دهد ۳۰ هزار سرباز دیگر برای جنگ با طالبان به افغانستان اعزام شوند، و حضور نظامی آمريکا به تقریبا ۱۰۰ هزار سرباز افزایش پیدا می کند.

۲۰ نوامبر ۲۰۱۰ - اوباما پایان سال ۲۰۱۴ را زمان پایان عملیات رزمی آمريکا در افغانستان اعلام می کند و ضور سربازان آمريکایی پیش از آن را بشدت کاهش می دهد.

۲ مه ۲۰۱۱ - نیروهای ویژه آمريکا اوسامه بن لادن را در حمله ای پنهانی به خانه ای در آبوت آباد در پاکستان می کشند.

XS
SM
MD
LG